Święto Policji to wyjątkowa data dla funkcjonariuszy. Jest to okazja do wręczenia awansów, nominacji, odznaczeń i podziękowań dla policjantów i pracowników tych służb. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę powstania Policji Państwowej. Patronat nad wojewódzkimi obchodami tego święta objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachim Brudziński.

Wrocławskie obchody Święta Policji odbyły się 25 lipca na placu Wolności. Na uroczystości obecny był Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, a także Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.  W obchodach wzięli udział także szefowie jednostek policji czeskiej z Hradec Kralove, Pardubic, Liberca i Ołomuńca, saksońskiej z Gorlitz i Drezna, a także z Dolnej Saksonii z Hanoweru, którzy współpracują na co dzień z dolnośląskim garnizonem. Przybyli oni do Wrocławia na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

W tym roku na wyższe stopnie awansowało 2113 dolnośląskich funkcjonariuszy. Medalami za Długoletnią Służbę i Odznakami Zasłużony Policjant odznaczonych zostało również 162 dolnośląskich funkcjonariuszy i pracowników policji. Dodatkowo 3 osoby, które aktywnie współpracują z dolnośląską policją na rzecz bezpieczeństwa, zostały odznaczone jako Zasłużeni dla Policji. Również Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński został doceniony za trud i poświęcenie włożone w pełnienie obowiązków służbowych. Odebrał on z rąk prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Złoty Medal im. Jana Kilińskiego.

Jednak Święto Policji to nie tylko uroczysty apel i oficjalne wręczanie awansów. Jest to również doskonała okazja, aby przybliżyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym pracę organów ścigania. Zgromadzeni na festynie przed Narodowym Forum Muzyki mieli możliwość zobaczenia między innymi występu policyjnej orkiestry, pokazu działania policyjnych antyterrorystów czy też obejrzenia sprzętu policji, WOPR-u i innych służb.

Dzień wcześniej uczczono również pamięć zamordowanych i poległych funkcjonariuszy. Pod ścianą pamięci przy ul. Wittiga, przy pomniku na Cmentarzu Osobowickim oraz pod tablicą w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu złożono wieńce oraz kwiaty.

 

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch