Po obozie przygotowawczym w Szklarskiej Porębie, przyszedł czas na zgrupowanie zagraniczne. Piłkarze Śląska do 31 stycznia będą trenować w tureckim Belek, gdzie rozegrają także trzy sparingi.

Obóz w Szklarskiej Porębie był głównie po to, aby nowy trener Vitezslav Lavicka mógł poznać wszystkich zawodników swoje drużyny, porozmawiać z każdym z nich i przedstawić swoją filozofię gry.

Każdy ma nową kartę i pracuje, żeby znaleźć się w jedenastce na pierwszy mecz w rundzie wiosennej. Trener ma swoją wizję i powoli nam ją przekazuje. Często mamy odprawy. Potrzeba trochę cierpliwości i czasu, żeby to wszystko zaskoczyło – mówi Piotr Celeban, obrońca Śląska.

Po powrocie piłkarze trenowali przy Oporowskiej. Rozegrali też dwa sparingi. Pierwszy mecz z Chrobrym Głogów zakończył się zwycięsytwem 3:1. Trener Lavicka wystawił dwa różne składy. W pierwszej połowie na boisku pojawili się doświadczeni zawodnicy, natomiast w drugiej szansę dostali młodzi. Podobnie było w drugim wygranym 2:1 sparingu z Odrą Opole. 

Każda wygrana jest ważna, ale widać, że zespół jest bardzo zmęczony. Wprowadzanie młodych piłkarzy to istotna część naszej pracy. Mamy utalentowanych zawodników, którzy mogą być przyszłością tego klubu. To ważne, ale trzeba zachować równowagę, jeśli chodzi o młodych i doświadczonych graczy – mówi Vitezslav Lavicka, trener Śląska.

Sztab szkoleniowy postanowił oszczędzić kilku zawodników, którzy zmagali się z drobnymi problemami zdrowotnymi. Zabrakło m.in. Marcina Robaka czy Jakuba Słowika. Na boisku pojawił się jednak Kamil Dankowski, który rozegrał 45 minut. Wrócił do gry po długiej przerwie spowodowanej skręceniem stawu skokowego.

Na pewno jestem szczęśliwy, że wróciłem na boisko i wygraliśmy. To się liczy w każdym meczu, czy to mistrzowski, czy sparingowym. Po kontuzji kolana wróciłem do gry, zdobyłem miejsce w składzie, a potem skręciłem kostkę i zaczął się problem. Męczyłem się z nią, to był dość poważny uraz. Następnie przeciążyłem ścięgno Achillesa w drugiej nodze. Noga mnie już jednak nie boli, z kostką może być lepiej, ale nie narzekam. Zagrałem jedną połowę i fizycznie czułem się bardzo dobrze. Może brakuje jeszcze trochę dynamiki, ale jest obóz przed nami, będziemy pracować i to będzie rosnąć – mówi Kamil Dankowski, obrońca Śląska.

Najważniejszą częścią przygotowań do sezonu będzie obóz w tureckim Belek. Tam zapowiada się dużo pracy z piłką, a także sparingi z wymagającymi rywalami. W zgrupowaniu wezmą udział dwaj nowi zawodnicy Śląska – Krzysztof Mączyński i Lubambo Musonda. W kadrze nie znaleźli się natomiast m.in. Maciej Pałaszewski i Djordje Cotra. Trener Lavicka chce mieć przy sobie tych piłkarzy, których będzie miał do dyspozycji w pierwszych meczach rundy wiosennej. Cotrę czeka jeszcze długa pauza spowodowana karą za brutalny faul w meczu z Koroną Kielce.

W trakcie przygotowań staramy się pracować nad kondycją, taktyką, ale także robić ćwiczenia z piłką. Każdy ma z tego przyjemność, a to ważne w takim okresie. Mam nadzieję, że w Turcji będą dobre warunki, w szczególności boiska i będziemy mogli popracować nad elementami taktycznymi – mówi Robert Pich, pomocnik Śląska.

Patrząc na tabelę, wydaje się, że górna ósemka, która była założeniem przed sezonem, wydaje się niemożliwa. Wrocławianie aktualnie są na 14. miejscu w tabeli. W sobotę 9 lutego rozegrają pierwszy mecz po przerwie zimowej. Rywalem będzie beniaminek LOTTO Ekstraklasy – Zagłębie Sosnowiec. Czy piłkarze Śląska wciąż widzą szansę na górną część tabeli?

Zostało jeszcze dziesięć spotkań, wszystko jest możliwe, ale nie możemy za daleko wybiegać w przyszłość. Założenia były inne, teraz trzeba skupić się na pierwszym meczu. Musimy wyjść, wygrać, nabrać pewności siebie, a potem wszystko może się zdarzyć. Teraz skupiamy się na treningu i dobrej atmosferze. Najważniejsze, żeby obyło się bez kontuzji, bo nadchodząca runda będzie bardzo trudna, dlatego każdy musi być w formie – mówi Celeban.

 


Kadra Śląska na obóz przygotowawczy w Turcji:

Bramkarze: Jakub Wrąbel, Dariusz Szczerbal, Jakub Słowik
Obrońcy: Piotr Celeban, Wojciech Golla, Łukasz Broź, Igors Tarasovs, Mariusz Pawelec, Kamil Dankowski
Pomocnicy: Robert Pich, Bartosz Boruń, Farshad Ahmadzadeh, Michał Chrapek, Krzysztof Mączyński, Mateusz Radecki, Damian Gąska, Jakub Łabojko, Lubambo Musonda, Mateusz Cholewiak, Augusto
Napastnicy: Daniel Szczepan, Arkadiusz Piech, Marcin Robak, Piotr Samiec-Talar
23 stycznia (Belek, Turcja): Śląsk – Dinamo Zagrzeb (Chorwacja)
26 stycznia (Belek, Turcja): Śląsk – FC Pohang Steelers (Korea Południowa)
29 stycznia (Belek, Turcja): Śląsk – Aalborg BK (Dania)

Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Ola Sopuch