Przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego wystartuje program wymiany pieców. Dzięki niemu wrocławianie mają chętniej rezygnować z ogrzewania  węglem, a poziom stężenia trującego pyłu PM10 ma wciąż spadać.

Lokalny Program Osłonowy ma być elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego. W jego ramach mieszkańcy będą mogli otrzymać dofinansowania na wymianę pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać nawet ponad 4 tys. złotych dopłaty rocznie. 

– Im mniejsze dochody, tym większe wsparcie. Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym – mówił Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. –  To, co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny, w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań.

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi będzie zależała od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł netto. Dochód na osobę w rodzinie – 2570 zł netto. Osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.
 

W programie można wziąć udział, składając wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Decyzja zostanie wydana po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

– To bardzo dobry krok w dobrym kierunku. Bardzo się cieszę, że nasi eksperci również brali udział w konsultacjach w procesie jego tworzenia – opowiadał Krzysztof Smolnicki, z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego


Lokalny Program Osłonowy potrwa do czerwca 2023 r. Na dofinansowania przez cały okres trwania programu przeznaczone zostanie ponad 16.5 mln zł.
 


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: mat. prasowe