Czerwony krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz kolejny zaparkuje przed centrum handlowym Magnolia Park. W sobotę, 4 sierpnia, od godziny 12:00 do godziny 16:00 będzie można podarować cząstkę siebie i tym samym dać komuś szansę na przeżycie.
Krew to jedyny lek, którego nie da się wyprodukować. Potrzebny jest on zwłaszcza teraz, gdy wielu honorowych dawców, ale i studentów, którzy w roku akademickim zasilają banki krwi, jest na wakacjach. Okazja do pomocy nadarzy się już 4 sierpnia przed centrum handlowym Magnolia Park.

Obecnie najbardziej poszukiwana jest grupa 0 RhD-, jednak tak naprawdę mile widziani są dawcy z każdą grupą krwi.  Aby przyłączyć się do grona „honorowych krewniaków” trzeba przede wszystkim przyjść do Magnolia Park w godzinach od 12.00 do 16.00 i zarejestrować się w czerwonym autobusie RCKiK, który zaparkowany będzie przed głównym wejściem do galerii (od strony ul. Legnickiej).

Na miejscu każdy potencjalny krwiodawca najpierw przechodzi wstępne badanie. Potem odpowiada na kilka pytań niezbędnych do zebrania wywiadu medycznego,  na podstawie którego zostanie zakwalifikowany do oddawania krwi.

Krwiodawcą może być każda zdrowa, nie posiadająca przeciwwskazań do bycia dawcą, osoba w wieku od 18 do 65 lat. Istotną sprawą jest również waga. Dawca nie powinien ważyć mniej niż 50 kilogramów. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek, a także wypić więcej napojów niż zwykle. Należy posiadać również przy sobie aktualny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Kolejna akcja krwiodawstwa przy Magnolia Park odbędzie się w sobotę 15 września.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch