Trzecia realizacja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym jednej z najwybitniejszych sztuk Tadeusza Różewicza powstałej z inspiracji opowiadaniem „Głodomór” Franza Kafki. W 1977 roku odbyła się słynna premiera „Odejścia Głodomora” w reżyserii Helmuta Kajzara, w 2002 roku zrealizował ten dramat Piotr Kruszczyński. Teraz prezentuje go Jerzy Ficowski.

Bohaterem jest Głodomór, który w ramach swojego wielodniowego postu „odcina” się od świata i kontestuje to, co widzialne. Zamknięty w ciemnej klatce, niczym człowiek uwięziony w piwnicy, nasłuchuje życia ludzi „światowych”. Radykalność postawy Głodomora – gwiazdy mediów – jest metaforą dzisiejszego świata.

Głodomór staje się kimś, kim po trosze jesteśmy wszyscy, żyjąc w świecie oferującym wszystko na sprzedaż, w świecie, który jakby za wiele pokazuje. Andrzej Ficowski chce zbudować swojego Głodomora w stylistyce freak shows, XIX-wiecznych widowisk rozrywkowych, prezentujących ludzkie ułomności, wszelkie odstępstwa od normy. Dzisiaj miejsce tamtych „dziwolągów” zajęły gwiazdy mediów i kontrowersyjni artyści.

„Trudno sobie wyobrazić (nam, zwykłym zjadaczom chleba) jakim wstrząsem dla Głodomora jest przyjazd do tej samej miejscowości – innego głodomora. Jakim wstrząsem dla autentycznego, „Wybranego” Głodomora są afisze, fotografie, wywiady z nowymi, licznymi głodomorami. A czym jest dla Głodomora konfrontacja z drugim równie wybitnym, ale bardziej popularnym ,bardziej „światowym” głodomorem” (…) Nie bądźmy zbyt okrutni dla prawdziwego Głodmora, nie bądźmy zbyt okrutni dla licznych, coraz liczniejszych fałszywych głodomorów. „Es waren andere Zeiten!” [Tadeusz Różewicz]

[informacja color=”szary”]
Tadeusz Różewicz
ODEJŚCIE GŁODOMORA

reżyseria: Jerzy Ficowski
scenografia: Dariusz Orwat
muzyka: Jacek Modliński
inspicjentka: Halina Lis-Olszewska

obsada

Narrator – Jerzy Senator
Głodomór – Maciej Kowalczyk
Impresario – Maciej Tomaszewski
Żona Impresario – Elżbieta Golińska
Dziewczyna – Anna Błaut
Strażnik I – Przemysław Kozłowski
Strażnik II – Tomasz Orpiński

premiera: 11 października 2015_Scena na Strychu
[/informacja]

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE:

10 października 2015 sobota 19:00 kup bilet
11 października 2015 niedziela 18:00 kup bilet
13 października 2015 wtorek 19:00 kup bilet
14 października 2015 środa 19:00 kup bilet
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Siostrunie”
Następny artykułWojciech Brzeziński: To się może zdarzyć
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.