Faworytami „120 uderzeń serca” reżyserii Robina Campillo i „Do zobaczenia w zaświatach” Alberta Dupontela, oba obrazy zdobyły po trzynaście nominacji. Penélope Cruz wyróżniona nagrodą honorową.

Miniona środa przyniosła nam nominacje do 43. edycji Cezarów – francuskiego odpowiednika Oscarów. Uroczystość ogłoszenia nominowanych miała miejsce w słynnej restauracji Fouquet w Paryżu.

„120 uderzeń serca” zabiera nas w lata 90., kiedy epidemia AIDS zbierała swoje największe żniwo. Obserwujemy działania aktywistów z ACT UP, którzy przy pomocy spotkań, marszy oraz organizowania różnych akcji, chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, który owiany jest przez państwo zmową milczenia.

Drugi z faworytów, obraz „Do zobaczenia w zaświatach” opowiada historię trójki żołnierzy, których losy łączą się u schyłku I wojny światowej. Film został zrealizowany na podstawie książki autorstwa Pierre’a Lemaitre o tym samym tytule.

Tuż za faworytami plasuje się obraz Oliviera Nakache’a i Erica Toledano zatytułowany „Le Sens de la fête”, który otrzymał 10 nominacji

W ramach tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali dwie niespodzianki. Pierwsza, zdecydowanie pozytywna, to Cezar publiczności. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy będą mogli wskazać film, który ich zdaniem zasługuje na wyróżnienie statuetką. O przyznaniu nagrody decydować będzie frekwencja widzów na seansach, ten, który zgromadzi ich najwięcej otrzyma Cezara.

Druga, tym razem nieco kontrowersyjna, niespodzianka to nagroda honorowa, która wręczana za całokształt twórczości w tym roku powędruje do rąk 43-letniej hiszpanki Penélope Cruz. Zdecydowanie nie można odmówić jej talentu, wielokrotnie nominowana i nagradzana na najważniejszych filmowych imprezach, zdobyła m.in. Oscara za rolę Marii Eleny w filmie „Vicky Cristina Barcelona”, jednak pytanie, czy to nie za wcześnie, aktorka ma przed sobą jeszcze sporą część swojej kariery.

Tegoroczną galę wręczenia Cezarów otworzy Vanessa Paradis, a gospodarzem wieczoru będzie komik Manu Payet. 43. edycja rozdania Cezarów będzie dedykowana pamięci zmarłej aktorki Jeanne Moreau. Zwycięzców poznamy już 2 marca 2018.


Autor: Patryk Wolny