Już w najbliższy poniedziałek w Świdnicy startuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.

Drugiego dnia Festiwalu zajmiemy się tematem nauczania: po pokazie „Alfabetu” Erwina Wagenhofera odbędzie się objęta patronatem merytorycznym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej debata o przyszłości edukacji.

W swoim ostatnim filmie Wagenhofer genialnie punktuje słabości instytucjonalnego systemu edukacji: przestarzałe schematy, standaryzację, w konsekwencji – osłabianie indywidualnego potencjału dzieci. Film austriackiego mistrza dokumentu pokazuje, jakie mogą być alternatywne drogi nauczania najmłodszych. Poruszający i pouczający film z miejsca stał się przebojem nie tylko wśród pedagogów, ale też pośród wielu rodziców.

W organizowanej we współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą debacie postaramy się odnieść do wątków podjętych w filmie i zastanowimy się, jaka jest dziś funkcja edukacji, co tak naprawdę oznacza „program nauczania” i jak powinniśmy organizować szkoły, żeby lepiej edukowały młodzież? Czy alternatywne metody nauczania niosą jakąś nadzieję na rozwój świadomego swojej wartości i potencjału społeczeństwa? W rozmowie udział wezmą: prof. DSW dr hab. Maria Reut – kierownik Wydziałowej Pracowni Sztuk Nowoczesnych DSW, dr Tomasz Tokarz – kierownik Zakładu Historii Edukacji DSW, red. Wiesław Gałązka – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarz i publicysta, komentator medialny w zakresie komunikacji społecznej i politycznej, reklamy i public relations oraz Krystyna Kowalonek – dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSPORTOWY RAPORT #66 (18.09.2015)
Następny artykułStadion Wrocław – maraton spinning
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.