W Świdnicy rusza 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu jest  „Opowiadanie dokumentalne”. Od 7 do 11 czerwca będą trwały pokazy filmów i spotkania z reżyserami.  

„Nie wiem” z 1977r. to jeden z dwóch dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, który odwiódł go od tworzenia w tym gatunku. Po kilku pierwszych pokazach reżyser zakazał rozpowszechniania filmu. Po latach mamy okazję zobaczyć go w ocenzurowanej wersji bez fragmentów dotyczących personaliów bohaterów. Dokument jest spowiedzią pracowników dolnośląskich zakładów przemysłowych. Na ekranie zobaczymy historię pracownika, który stracił wiarę w socjalizm i ideę wspólnego działania dla wyższego celu. Festiwalowy pokaz będzie niezwykły z dwóch powodów. Po seansie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Wierzbickim, wybitnym polskim dokumentalistą, który przez lata pracował z Kieślowskim jako asystent i drugi reżyser jego filmów. Twórca związany był również z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, znany jest również z filmowego kontynuowania historii bohaterów Kieślowskiego. Ponadto, „Nie wiem” dotyczy Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych „Renifer”, które istniały na terenie Świdnicy i dawały zatrudnienie sporej liczbie mieszkańców miasta oraz okolic. Po pokazie z pewnością nie zabraknie pytań oraz rozmów byłych pracowników.

Pokaz filmu „Nie wiem” to specjalna atrakcja Festiwalu. Wśród takich wyjątkowych wydarzeń znajdują się również „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz pokazy filmów konkursowych, podczas których po każdym bloku widzowie spotkają się z młodymi reżyserami i porozmawiają o procesie tworzenia, doborze bohaterów i własnych przemyśleniach.

„Mów mi Marianna” to dokument, który podążając za bohaterką, opowiada nam o uczuciach osób czujących się źle w swojej płci. Marianna proces zmian ma za sobą, jednak problemy rodzinne i społeczne dotykające tej kwestii są dla niej aktualne. Po seansie poruszającej historii widzowie spotkają się z Karoliną Bielawską, reżyserką filmu, która podczas nagrań nawiązała przyjacielską relację z bohaterką, pomagając jej opowiadać przed kamerą. Film wiódł prym na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2015 roku, zdobywając nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego, nagrodę dla najlepszego producenta oraz nagrodę publiczności.

Warto również zwrócić uwagę na projekt „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”, w ramach którego zbierane są wspomnienia mieszkańców Dolnego Śląska dotyczące powodzi z 1997 roku. W sobotę, 10 czerwca, do holu Świdnickiego Ośrodka Kultury będzie można przynieść fotografie, filmy czy teksty, które zostaną zeskanowane i staną się częścią filmu, jaki powstanie w efekcie projektu.

Przypominamy także, że ruszyły zapisy na przegląd nowych mediów „Czasoprzestrzenie VR”. Do wyboru mają Państwo pięć bloków tematycznych i trzy dni wydarzenia – od piątku, 9 czerwca, do niedzieli, 11 czerwca.

Zapisy dostępne pod tym adresem.


Autor: Patrycja Strzyżewska