W Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu 8 czerwca od godz. 17.00 w cyklu |wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty można będzie obejrzeć filmy, które wybrała dla publiczności Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk  ceniona polska pisarka, kilkakrotnie nagradzana za swoje powieści nagroda literacką Nike,autorka książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której we Wrocławskim Teatrze Współczesnym powstała „Kotlina” w reżyserii Agnieszki Olsten, spotka się z widzami około 19.00.

materiał promocyjny

A tak pisarka opowiada o filmach, które wybrała:

Ostatnia fala – film mojej młodości, jak i cały Peter Weir. Niepokojąca wizja rzeczywistości, w której odsłania się nowy wymiar. Film z gatunku, który lubię najbardziej: ‚nic nie jest takie, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało’. Stał się jednym z kultowych obrazów dla rodzącej się pod koniec lat 70. ekologii głębokiej.
Noc myśliwego – mroczna baśń podszyta czarnym humorem, która jednocześnie pozwala nam znowu poczuć się dziećmi i mieć na chwilę dostęp do tej dziecięcej spontanicznej mądrości i wiary, że dobro zawsze wygra.

PROGRAM:
godz. 17.00 „Ostatnia fala”  [106 minut]
godz. 19.00 spotkanie z Olgą Tokarczuk poprowadzi Olga Katafiasz
godz. 20.30 „Noc myśliwego” [89 minut]

OSTATNIA FALA reż. Peter Weir, Australia 1977
Klasyk w reżyserii mistrza Petera Weira. Australijski prawnik zostaje powołany do obrony czterech Aborygenów, oskarżonych o zamordowanie swego współplemieńca. Prawnik, zdecydowany za wszelką cenę rozwikłać zagadkę, odkrywa stopniowo coraz bardziej niepokojące i niejednoznaczne poszlaki, świadczące o jego własnym, niebagatelnym udziale w sprawie… Okazuje się, że kluczową rolę w sprawie odgrywa konflikt dwóch rzeczywistości – z jednej strony snu, mitów i pradawnych wierzeń, z drugiej – realności pozbawionej wartości innych niż materialistyczne…

NOC MYŚLIWEGO reż. Charles Laughton, USA 1955
Kultowy mroczny western z elementami czarnego humoru. Opowieść o chciwym kaznodziei (Robert Mitchum), opętanym ideą ciągłej walki i swoistej równowagi dobra i zła. Po zwolnieniu z więzienia poślubia wdowę po straconym współtowarzyszu z celi, któremu udało się w lalce własnej córki ukryć łup z napadu. Kaznodzieja morduje wdowę, pod pretekstem seksualnego wyuzdania, i rusza w pościg za jej dziećmi.

Bilety [15 zł za seans] można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty www.kinonh.pl