Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Man Booker International Prize – jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie literatury na świecie. Tym samym jest pierwszą jej laureatką z naszego kraju. To niesamowite wyróżnienie zdobyła za powieść pt. „Bieguni”.

Ceremonia wręczenia Man Booker International Prize miała miejsce we wtorek 22 maja podczas uroczystej gali w londyńskim Victoria and Albert Museum. Jako że nagroda przyznawana jest zawsze autorowi książki i jej tłumaczowi, to też Olga Tokarczuk odebrała ją wraz z Jennifer Croft, która przekładała „Biegunów” na język angielski. Laureatki otrzymały także do podziału 50 tysięcy funtów. O samej nominacji Tokarczuk dowiedziała się w marcu tego roku, a miesiąc później ogłoszono sześcioro finalistów. Były nimi poza polską pozycją książki: „Frankenstein in Bagdad” Ahmeda Saadawi, „Vernon Subutex 1” Virginie Despentes, „The White Book” Han Kang, „The World Goes On” Laszlo Krasznahorkai, „Lke a Fadin Shadow” Antonio Munoz Molina. Nad swoją powieścią Tokarczuk pracowała trzy lata. W tłumaczeniu nosi ona tytuł „Flights”.

„Bieguni” to książka, która w Polsce ukazała się w 2007, a rok później Olga Tokarczuk zdobyła za nią Nagrodę Nike. Autorka bierze w tej powieści na warsztat zjawisko, jakim jest poruszanie się, podróżowanie. Tytuł książki ma związek z osiemnastowieczną sektą z Rosji, której członkowie wierzą, że muszą się ciągle przemieszczać, by nie dopadł ich diabeł. Tokarczuk opowiada w swojej książce o współczesnych „biegunach”, czyli permanentnych podróżnikach.

Mam naprawdę wielkie szczęście, że książka trafia w inny krąg językowy, kulturowy i dalej jest poniekąd aktualna. Myślę, że ona będzie aktualna, dopóki ludzie będą podróżować. Już od nominacji dużo zaczęło się dziać, ale jeszcze przedtem „Bieguni” zostali sprzedani do Stanów Zjednoczonych, we wrześniu zaczyna się tam promocja. W Australii ukaże się chyba w sierpniu – opowiada Olga Tokarczuk dla TVN24.

Nagroda Bookera to jedna z najważniejszych nagród, przyznawana autorom książek i ich tłumaczom, bowiem nagradza pozycje anglojęzyczne. Od pierwszej edycji w 1969 roku do 2014 roku wyróżnieniem tym nagradzano obywateli Wspólnoty Narodów, Irlandii i Zimbabwe. Kolejne edycje były otwarte już dla wszystkich, piszących oczywiście w języku angielskim.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.wikipedia.org