Teatr Polski we Wrocławiu rusza z nowym cyklem „TERAZ ONI – DEBIUTY”, w ramach których zostaną zrealizowane spektakle młodych twórców teatralnych. Cykl zostanie rozpoczęty premierą ONYCH Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Oskara Sadowskiego.

„Sztuka jest ucieczką, najszlachetniejszym narkotykiem, mogącym przenieść nas w inne światy bez złych skutków dla zdrowia, inteligencji”. (Stanisław Ignacy Witkiewicz)

„Przeczuwamy, że nadchodzą ONI. Wyobrażeni w sennym zwidzie narkotykowym czy realni? ONI wchodzą z butami i chcą zaprowadzić swoje porządki. Czy schowani za senną szybą naszego bezpieczeństwa i bezwładu nie jesteśmy zbyt osłabieni, by zapobiec katastrofie i stawić opór? Gdzie przebiega granica? Czy ONI nie wyrośli z nas? Czy ONI nie są NAMI?”

Reżyserem spektaklu jest Oskar Sadowski – student na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; reżyser czytań odbywających się w ramach cyklu „Czynne poniedziałki” w Teatrze Polskim we Wrocławiu: „120 dni Sodomy”, „Panny z Wilka” i „ONI”; asystent Krystiana Lupy przy spektaklach „Wycinka” w Schauspielhaus Graz oraz „Wycinka Holzfallen” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

 – Pierwszym impulsem była ucieczka od polityki. Jednak nie ma innego wyjścia, jak w pewien sposób skomentować zmiany polityczne w naszym kraju. To niezwykłe, że tyle lat temu Witkacy opisał, co dzieje się aktualnie w Polsce. Chcieliśmy stworzyć spektakl w ramach protestu i sprzeciwu  – tłumaczy Oskar Sadowski.

Przeczucia Witkacego wypełniały się już wielokrotnie: odczuł niepokój końca Młodej Polski, trafnie przeczuł upadek przejętej entuzjazmem z odzyskanej niepodległości Polski dwudziestolecia międzywojennego, przewidział nadejście wielkich totalitaryzmów – komunizmu i nazizmu, które odmieniły oblicze Europy. Jego prorocze wyobrażenia nie wyczerpują się jednak wraz z upływem czasu, obejmując kolejne epoki w dziejach Polski i świata, co znajduje odbicie w recepcji twórczości Witkacego aż do dzisiaj. Niesłabnące zainteresowanie czytelników, teoretyków i twórców jest dowodem na ponadczasowość myśli Witkacego, która w połączeniu z odważna formą inspiruje do stawiania fundamentalnych pytań dotyczących naszej egzystencji.

Premiera w piątek – 6 maja 2016 roku – na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 

 


„ONI” Stanisława Ignacego Witkiewicza

reżyseria OSKAR SADOWSKI
dramaturgia MAŁGORZATA MACIEJEWSKA
scenografia KAROLINA PAJĄK
kostiumy PAULA GROCHOLSKA
reżyseria światła ALEKSANDR PROWALIŃSKI
wideo KATARZYNA BORELOWSKA
muzyka MACIEJ KUŚNIERZ
konsultacja choreograficzna PAWEŁ SAKOWICZ
asystentka reżysera ALICJA SZUMAŃSKA
inspicjent WIESŁAWA GENEROWICZ
koordynator projektu KATARZYNA MAJEWSKA

OBSADA

Osoby:
Pan Kalikst Bałandaszek ADAM SZCZYSZCZAJ
Spika hrabina Tremendosa ANNA ILCZUK
Marianna Splendorek JANKA WOŹNICKA
Ficia SYLWIA BOROŃ
Dyrektor teatru (Gamracy Vigor) TOMASZ LULEK

Teraz „O N I”:
Melchior Abłoputo DARIUSZ MAJ
Protruda Ballafresco MARTA ZIĘBA
Halucyna Bleichertowa ALDONA STRUZIK
Rosika Prangier HALINA RASIAKÓWNA
Seraskier Banga Tefuan ANDRZEJ SZEREMETA

Autor | Justyna Miśkowiec

  • Zdjęcia | Justyna Miśkowiec