Już 18 października w ramach Europejskiej Stolicy Kultury zobaczymy spektakl w reżyserii Romana Kołakowskiego „Paradoksalny Rozkład Sfery  – Opera Matematyczna”. W jednej z ról Andrzej Seweryn – pisze Sabina Misakiewicz.

Historia, po którą sięga Kołakowski dzieje się we Lwowie i powojennym Wrocławiu. Bohaterami są twórcy Lwowskiej Szkoły Matematycznej profesor Stefan Banach (w tej roli Damian Łukawski) oraz profesor Hugo Steinhaus (Andrzej Seweryn), obaj  uznani w świecie za wybitnych uczonych, niestety trochę zapomniani w Polsce.

Jak mówi Roman Kołakowski sam pomysł na zrealizowanie spektaklu poświęconego matematyce pojawił się około 10 lat temu po zetknięciu z książką opisująca wybitnego matematyka, jakim był Banach. Początkowo miała być to kameralna opowieść, ostatecznie w „Operze” wystąpi ponad 25 aktorów, a także muzycy i tancerze. Reżyser chce oddać klimat Lwowa i Wrocławia ukazując tygiel kultorowo-językowy. Na scenie usłyszymy więc nie tylko język polski, ale także  francuski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, angielski, oraz jidysz i  japoński.

Rolę narratora, profesora Steinhausa zagra Andrzej Seweryn. Roman Kołakowski zapytany,  o to skąd pomysł na tego właśnie aktora, który jest bardzo zapracowaną gwiazdą, odpowiedział:

 – Jak się poznaliśmy, zaczynaliśmy, to Andrzej już był gwiazdą. Kiedy myślałem o kimś, kto mógłby zagrać tak wybitną postać, jaką jest Steinhaus, szukałem wspaniałego aktora, aktora, który już jest w pewnym wieku, bo Steinhaus w spektaklu jest u schyłku życia. Moje dotychczasowe doświadczenia w pracy z Andrzejem były bardzo dobre, więc zaproponowałem mu tę rolę. Po przeczytaniu scenariusza odniósł się do niego entuzjastycznie. Dostosowałem datę premiery do grafiku Andrzeja, bo inaczej to nie mogłoby się udać.

Seweryn jest Steinhausem opowiadającym  o swoich przyjaciołach, których w większości już nie ma albo są na emigracji, w kontekście wydarzeń politycznych. Opowiada o czasach, kiedy byli w pełni sił twórczych, kiedy mogli podbić cały świat. Jak wiemy ich losy potoczyły się różnie. A historie przenikają się ze zmianami politycznymi, religijnymi i naukowymi, które dotknęły w tamtych czasach Europę.

W spektaklu bierze udział kilkudziesięciu bardzo młodych aktorów. Wśród nich absolwentka wrocławskiej PWST Natalia Maczyta – tegoroczna laureatka stypendium Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W spektaklu zobaczymy Natalię w roli Kataryny Zaryckiej, walczącej o niepodległość Ukrainy, działaczki UPA, współpracowniczki Bandery.

–  Zarycka, to kobieta o bardzo silnym charakterze, która walczy o ideały – mówi Natalia Maczyta. – Była ponad rodzinnymi relacjami w swojej walce. Najlepszym tego dowodem jest jej życie, którego większość spędziła w więzieniach. Tam poznała swojego męża, urodziła dziecko. Jej historia jest opowieścią na nowy spektakl. Sama mam ukraińskie pochodzenia, moi dziadkowie doświadczyli akcji Wisła. Może to sprawia, że ja rozumiem swoją postać bardzo dobrze. Wiem, że niezależnie od tego, w co wierzymy, w jakiej frakcji politycznej się znajdziemy, zawsze możemy spotkać wokół siebie ludzi zarówno dobrych , jak i złych.


Prapremiera odbędzie się 18 października o godzinie 19.00 w Imparcie.

Scenariusz, muzyka i reżyseria: Roman Kołakowski
Aranżacja i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski
Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Agata Klimczak, Alina Baranowska
Animacje: Piotr Marcin Stapiński
Realizacja filmów: Krystian Andrzejewski
Multimedia: Marcin Kocik

Obsada:
Hugo Steinhaus – Andrzej Seweryn
Stefan Banach – Damian Łukawski
Łucja Banachowa – Monika Węgiel
Pani Łomnicka – Ewa Serwa
Kateryna Zarycka / Hypatia – Natalia Maczyta
Warwara – Natalia Skipor
Otto Nikodym / Rudolf Weigl – Tomasz Steciuk
Józef Koffler / Adolf Hitler – Klaudiusz Kaufmann
Bolesław Herbert / Zbigniew Herbert – Rafał Supiński
Profesor Łomnicki / Włodzimierz Lenin – Wojciech Machnicki
Stanisław Mazur /  Stanisław Lem – Dominik Rybiałek
Miron Zarycki / Bohdan Chmielnicki – Zacharjasz Muszyński
John von Neumann / Stefan Rowecki – Michał Chorosiński
Stanisław Ulam / Feliks Dzierżyński – Rafał Konieczny

Żołnierz radziecki / Isoroku Yamamoto – Hiroaki Murakami
Góralka – Agata Klimczak
Zespół KAGYUMA: Julia Kulpa, Marta Mackiewicz, Agata Majewska, Kamila Salac
Chór TP: Grzegorz Bukowski, Artur Gotz, Marcin Katny, Paweł Lipnicki
Orkiestra Teatru Piosenki pod kierunkiem Grzegorza Bukowskiego
CRACOVIA DANZA pod kierunkiem Romany Agnel

 

Autor | Sabiana Misakiewicz