Orest Lenczyk w swojej karierze trenerskiej potykał się już z Dundee United. Był wtedy… trenerem Śląska. O naszego pierwszego przeciwnika w Lidze Europejskiej zapytał szkoleniowca serwis slaskwroclaw.pl.

Orest Lenczyk / fot. DW

Orest Lenczyk: – Spodziewałem się, że trafimy na zespół z niższej półki. Stało się, jak się stało. Nieoczekiwany i zaskakujący wicemistrz Polski spotka się z czwartą drużyną ligi szkockiej. Ligi, w której od lat o podziale najważniejszych miejsc walczy tylko kilka zespołów, w tym właśnie Dundee United. Szkocki futbol to z jednej strony ogromne tradycje i znaczące wyniki, jakie osiągały tamtejsze drużyny, a z drugiej spora domieszka europejskiego stylu gry. To z pewnością dobrze wpływa na poziom, jaki prezentują tamtejsze ekipy.

Zdaję sobie sprawę, że teraz rozpocznie się wspominanie, jak to mecz Dundee United ze Śląskiem sprzed trzydziestu lat zdecydował o zwolnieniu Lenczyka z wrocławskiego klubu. Wtedy, trzydzieści lat temu, Dundee było mocne, jeśli nie powiedzieć bardzo mocne. Wspomnienia z tamtych czasów mam wyłącznie negatywne. Już po pierwszym meczu we Wrocławiu, w którym zremisowaliśmy bezbramkowo, część mediów źle oceniła naszą grę i krytycznie wypowiadała się na temat taktyki. Wiedziałem, że w rewanżu czeka nas trudne zadanie, ale nadzieje na dobry rezultat trwały tylko przez pierwszą połowę. Do przerwy przegrywaliśmy co prawda 1:2, ale nie wyglądało to tak źle. Potem jednak zaczęły się dziać dziwne rzeczy, niektórzy słabli na boisku. Ostatecznie skończyło się na porażce 2:7, a ja dopiero w drodze powrotnej dowiedziałem się, że część piłkarzy zabalowała.

To była dotkliwa porażka. Zaraz po niej straciłem pracę w Śląsku i przekonałem się, jak jeden mecz może całkowicie zmienić życiorys trenera.

(slaskwroclaw.pl)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚląsk zagra z Dundee United
Następny artykułBilety na George’a Michaela w sprzedaży
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.