W czerwcu 1976 roku w wyniku pożaru Bazylika św. Elżbiety przy wrocławskim rynku straciła drogocenne barokowe organy Englera. Teraz na skutek podpisanej umowy wykonawcy z gminą Wrocław mają one wreszcie powrócić do kościoła.

Organy Englera, nazywane głosem Śląska, były te kilkadziesiąt lat temu uznawane za jedno z najcenniejszych dzieł w Europie, posiadające aż 91 głosów. Od 2011 roku magistrat szukał inwestora, który dokonałby rekonstrukcji i montażu instrumentu z XVIII wieku. W wyniku przetargu, który został rozstrzygnięty dopiero teraz, tej pracy podejmie się za 20 mln zł konsorcjum następujących firm:  Orgelbau Klais Bonn, Manufacture d’Orgues Thomas z Belgii oraz Zakładów Organowych Zych.

Instrument będą ręcznie wykonaną, wierną kopią oryginału, która ma zostać oddana do użytku w 2022 roku. Miasto poszukuje obecnie hojnych inwestorów i obiecuje upamiętnić na płaskorzeźbach „złotej”, „srebrnej” oraz „brązowej” ich nazwiska w zależności od wielkości datku. Kościół również organizuje zbiórki pieniężne na ten cel.

To wydarzenie historyczne, pierwsza w Europie pełna rekonstrukcja tak dużych organów. Podchodzimy do tego zadania z ogromną pieczołowitością. Instrument zostanie zbudowany tak, jak zrobiłby to Engler, czyli przy użyciu narzędzi i materiałów wykorzystywanych w jego czasach – mówił na łamach portalu „Gazety Wyborczej” prof. Piotr Rojek, organista zasiadający w komisji nadzorującej rekonstrukcję.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: wikipedia.org