Wyobrażasz sobie błyskawiczny dostęp do Internetu z każdego miejsca na Ziemi bez konieczności używania kosztownych połączeń sieci komórkowych? Google pracuje nad projektem pokrycia nieba nad nami nośnikami dostarczającymi szerokopasmowy Internet wszystkim, którzy będą chcieli z niego skorzystać, jednak firmę może wyprzedzić wizjoner Elon Musk.

W ubiegłym roku internetowy gigant Google poinformował, że zamierza zapewnić dostęp do bezprzewodowego Internetu wszystkim mieszkańcom Sri Lanki, teraz myśli o rozszerzeniu swego projektu praktycznie na całą Ziemię.

Pierwotny plan Google’a zakładał zawieszenie nad Sri Lanką specjalnych balonów wyposażonych w aparaturę mającą umożliwić przesył danych, jednak teraz inżynierowie giganta sądzą, że balony to za mało i w ich miejsce chcą użyć dronów.

Prace nad projektem są już bardzo zaawansowane, a specjalne, zasilane przez energię słoneczną drony są już testowane w laboratoriach w Nowym Meksyku. Nad całością czuwają naukowcy zrzeszeni w grupie o nazwie Google X Team, a sam projekt nazwano: SkyBender.

W tej chwili trwają prace nad transmisją danych na mikro-krótkich falach radiowych, które mogą pozwolić na przesyłanie gigabitów danych w każdej sekundzie. Oznacza to, że gdyby naukowcom się powiodło, to nowy system były 40-krotnie szybszy od wersji  4G LTE.

Chociaż prace nad projektem są już całkiem zaawansowane, to wciąż trudno określić, kiedy nowy system Google’a będzie mógł zostać użyty na większą skalę. Jednak wyścig technologiczny jest po naszej stronie, ponieważ tematem zainteresował się również sam Elon Musk, czyli wizjoner stojący za sukcesem PayPal oraz, w ostatnim czasie, jeden z liderów wyścigu kosmicznego, który wraz ze swoją firmą SpaceX planuje lot na Marsa. Musk zamierza otoczyć Ziemię „płaszczem” umożliwiającym przesył informacji, lecz chce to zrobić używając do tego satelitów. Miliarder nie zdradza mediom, jak zaawansowane są prace nad jego projektem, ale zważywszy na fakt, w jak krótkim czasie doprowadził do stworzenia ogromnej firmy zajmującej się technologiami związanymi z podbojem kosmosu, termin otoczenia całej planety siecią przesyłu danych może wcale nie być tak odległy.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka