Znasz ten problem zbyt dobrze – bateria w twoim smartfonie z miesiąca na miesiąc starcza na krócej,  a twój laptop, chociaż początkowo działał bez zarzutu przez cztery do pięciu godzin, teraz potrzebuje zasilania już po godzinie. Być może niedługo zapomnisz o tym problemach, a wszystko za sprawą złota.

Liczba elektronicznych gadżetów, którymi się otaczamy rośnie z roku na rok, smartfony są coraz szybsze i bardziej skomplikowane, laptopy pokazują świat w technologii 4K, a tablety powoli stają się oczywistym wyposażeniem każdego samochodu, którym podróżują dzieci. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie… baterie. Współcześnie używane akumulatorki litowo-jonowe są dość zawodne, a ich wydajność spada już po kilku miesiącach użytkowania. Chociaż producenci udoskonalili ich technologię znacznie, to wciąż starczają na około trzy tysiące cykli ładowania.

Jednak co powiedziałbyś na baterię, która jest w stanie przejść ponad 200 tysięcy cykli ładowań, niemal nie tracąc swoich właściwości? Tego typu akumulator udało się właśnie stworzyć badaczom z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy opublikowali wyniki swojego eksperymentu w „American Chemical Society’s Energy Letters”.

Źródłem sukcesu jest wymiana używanego w bateriach litu na złoto. Cieńsze od ludzkiego włosa nanowłókna wykonane ze złota pokryto elektrolitem w postaci żelu. To zabezpieczyło przewody przed pękaniem i zwiększyło ich elastyczność.

 

– To było niewiarygodne – powiedziała periodykowi Mya Le Thai, badaczka przewodząca zespołowi naukowców opracowujących nową baterię. – Ładowaliśmy i rozładowywaliśmy baterię non stop, a mimo to nie traciła ona swoich właściwości. Zazwyczaj tego typu baterie nie są w stanie wytrzymać pięciu tysięcy cykli ładowań, a przy wyższej liczbie „umierają” w dramatycznych okolicznościach, jednak nie dotyczy to tej baterii.

Wyniki testów są bardzo obiecujące, a jedynym problemem, jaki należy jeszcze rozwiązać jest koszt nowej baterii. Używane w niej złoto może bowiem znacznie podnieść cenę zasilanych w ten sposób urządzeń. Dlatego badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego szukają innego metalu lub stopu, którym mogliby zastąpić złoto. Obecnie trwają próby z nanowłóknami wykonanymi z niklu.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka