– Czasami najprostsze rozwiązania są jednocześnie tymi najbardziej pomocnymi, a szczera pasja daje lepsze rezultaty niż profesjonalizm – twierdzi Oto Keith Enevoldsen, pracujący dla Boeinga fizyk, który w wolny czasie uczy dzieci jak się uczyć.


Nauczanie przedmiotów ścisłych w szkołach jest mozolne, męczące, czasami nudne, a najczęściej oderwane od rzeczywistości. Abstrakcyjne działania na liczbach i symbolach nieczęsto przekładają się na myślenie, że de facto cały nasz świat jest zapisem cyfrowym, fizyka nauczana przede wszystkim na bazie wzorów wydaje się nie być w najmniejszym stopniu związana z Wielkim Zderzaczem Hadronów i lotami kosmicznymi, a chemia przedstawiana w sposób typowo książkowy jest w stanie zanudzić każdego. Pewnym absurdem wręcz wydaje się fakt, że w rzeczywistości te dziedziny nauki są nieodłączną częścią naszej codzienności i przede wszystkim są obłędnie ciekawe. Jak to jednak wyjaśnić uczniom?

Najlepiej w jasny i ciekawostkowy sposób, tak przynajmniej zdaje się myśleć Keith Enevoldsen, fizyk pracujący na co dzień dla Boeinga, a w wolnym czasie tworzący proste, intuicyjne narzędzia pozwalające dzieciom i młodzieży lepiej zrozumieć naukę.

Stworzona przez niego strona http://thinkzone.wlonk.com/ zawiera dziesiątki ciekawostek naukowych uporządkowanych w działach od matematyki i przedmiotów przyrodniczych po naukę języków i sztukę. Dzięki stworzonemu przez Envoldsena algorytmowi można jednym kliknięciem sprawdzić jaka odległość dzieli Ziemię od Wenus, a jaka Neptuna od Słońca lub innego dowolnego ciała Układu Słonecznego. W zabawny sposób wyjaśnia skomplikowane obliczenia matematyczne, na podstawie dziecięcej zabawy w kamień, nożyce i papier prezentuje na czym polega programowanie, a nawet dzieli się poezją…. fizyczną.

Jednak najbardziej przydatnym narzędziem jest bez wątpienia stworzony przez niego prosty interaktywny układ okresowy pierwiastków. Dlaczego jest tak przydatny? Przede wszystkim dlatego, że pozwala abstrakcyjne często symbole pierwiastków przekuć w jak najbardziej realne przedmioty. Bo choć większość osób rozumie, że tlen jest nam niezbędny do oddychania, a fosfor do budowy kości, to już takie pierwiastki jak cez czy rubid wymykają się naszej pamięci. Ale wystarczy krótka informacja, że cez używany jest m.in. do budowy zegarów atomowych, a bez rubidu nasze samochodowe nawigacje nie mogłyby działać i już ich nazwy i znaczenie stają się bliższe. Zasada działania interaktywnej tablicy jest prosta. Wystarczy najechać kursorem na odpowiedni pierwiastek, a w okienkach na górze strony pojawią się informacje o nim: o stanie skupienia, występowaniu itd, a dodatkowo pojawia się lista popularnych przedmiotów/urządzeń, w których możemy spotkać dany pierwiastek. Przeglądając tabelę można się dowiedzieć, że np. za sprawne działanie instalacji przeciwpożarowych odpowiada bizmut, a popularny ksenon jest wykorzystywany m.in. do budowy laserów. Moim zdaniem jest to zdecydowanie lepszy sposób uczenia się niż żmudne uczenie się pierwiastków na pamięć.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka