Ma zaledwie 19 lat, a już trafiła do grona 30 najbardziej obiecujących naukowców magazynu „Time”. Poznajcie Ann Makosinski – urodzoną w Kanadzie pół Filipinkę, pół Polkę, która wydaje się być jednym z największych wynalazców naszych czasów.

Ann, a bardziej precyzyjnie Andini Makosinski, on najmłodszych lat przejawiała specyficzne zainteresowania, a zamiast bawić się lalkami, szyć im ubranka lub przebierać się za księżniczki, wolała sklejać, montować, projektować. Jej ulubioną zabawką było pudełko starych tranzystorów, pistolet na klej i wszelkie niepotrzebne już opakowania, jakie udało jej się wynieść z kuchni. Zamiłowanie do nauki oraz przemożna chęć eksperymentowania sprawiły, że ta obecnie studentka pierwszego roku Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, jest laureatką kilkunastu nagród, w tym wyjątkowo prestiżowych Google Science Fair oraz Intel International Science and Engineering Fair.

Popularność przyniosła jej latarka bez zasilania, która zapala się tylko dzięki ciepłu ludzkiego ciała. Do skonstruowania jej wykorzystała jedynie materiały ogólno dostępne, których koszt nie przekroczył 26 dolarów. Inspiracją wynalazku były realne problemy jednej z koleżanek dziewczyny, mieszkanki Filipin. Koleżanka nie radziła sobie w szkole, ponieważ ze względu na brak regularnego źródła światła, nie mogła uczyć się wieczorami.

Projekt latarki bez zasilania, dostosowany do produkcji masowej, może stać się jednym z rozwiązań problemów państw, w których dostęp do źródeł energii jest utrudniony. Profesjonalnych konstruktorów fascynuje również prostota stworzonej przez Ann latarki.

Projekt latarki przyniósł Ann nie tylko nagrody i stypendia, ale również znaczną popularność. Młodziutka wynalazczyni została m.in. dwukrotnie zaproszona do udziału w popularnym programie typu „talk show”: The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.

Niedawno światło dzienne ujrzał kolejny wynalazek Ann, tym razem stworzyła eDrink, czyli specjalny kubek, który wykorzystuje ciepło przenoszone przez gorący napój na naczynie, by po przetworzeniu go posłużyć się nim do naładowania baterii telefonu. Być może niedługo zamawiając w kawiarni gorącą kawę będziemy nie tylko ładowali własne akumulatory kofeiną, ale również ładowali swoje  telefony.

Ann, poza tworzeniem wynalazków, ma również inne pasje: gra na fortepianie i skrzypcach, tworzy filmy oraz fascynuje się klasyczną literaturą. Jak przyznaje w wywiadach, jej celem życiowym jest wyeliminowanie nienadających się do recyklingu baterii i akumulatorów z użycia i zastąpienie ich innymi źródłami zasilania. Patrząc na to, czego już dokonała nastolatka, jej plany mają szansę się urzeczywistnić.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka