W ubiegłym roku Amazon poinformował, że zamierza używać dronów, by dzięki ich pomocy dostarczać przesyłki klientom. Szefostwo Dominos Pizza poszło o krok dalej tworząc specjalne roboty do rozwożenia pizzy.

Domino’s Robotic Unit (w skrócie DRU) został skonstruowany przez firmę Marathon Robotics na polecenie australijskiej i nowozelandzkiej części korporacjo Dominos. Ten niewielki, zabawnie wyglądający robot może pomieścić i utrzymywać w cieple 10 placków pizzy oraz jednocześni chłodzić przewożone napoje i desery. Porusza się po ulicach używając do tego sygnału GPS, a klient, któremu dostarczy zamówienie, będzie mógł je odebrać wpisując specjalny kod przesyłany przez firmę smsem.

Czy DRU odbierze pracę dostarczycielom pizzy na całym świecie? Z pewnością jeszcze nie teraz. Chociaż Dominos Pizza przekonuje, że tego typu urządzenia są przyszłością usług i należy już w tej chwili przygotować się do tego, że w przeciągu najbliższej dekady lub dwóch zaczną dominować na rynku.

Szefostwo Dominos Pizza przekonuje, że sympatyczny DRU z pewnością w niedługim czasie dołączy do pracowników firmy i będzie dostarczał zamówienia klientom, jednak zanim to nastąpi, trzeba będzie jeszcze popracować nad jego zakresem ruchu – DRU nie chodzi po schodach i ma problem z pokonywaniem nierówności. Ale na tym ni koniec problemów – ten kosztujący około 30 tys. dolarów australijskich niewielki robot jest łakomym kąskiem dla złodziei.

Ostatnią kwestią są regulacje prawne, które w tej chwili nie zezwalają na „zatrudnianie” maszyn. Protestować przeciwko takim rozwiązaniom mogą również związki zawodowe, których członkowie obawiają się utracić pracę na rzecz maszyn.

Mimo wszystko, czyż nie byłoby miło otrzymać zamówioną pizzę od małego, uroczego DRU?

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka