Pierwsza adaptacja „Frankensteina” Mary Shelley doczekała się odświeżonej wersji za sprawą amerykańskiej Biblioteki Kongresu. Na portalu youtube pojawiła się wersja dodatkowo wzbogacona o ścieżkę dźwiękową i cyfrową stabilizację.

Pierwszy „Frankenstein” został przygotowany przez studio filmowe Edison należące do Edison Manufacturing Company. Za reżyserię i scenariusz, trwającego zaledwie 13 minut filmu, odpowiada Searle Dawley. Obraz znany jest przede wszystkim z kultowej roli potwora, w którego wcielił się Charles Ogle. Aktor sam stworzył kostium oraz makijaż dla swojej postaci. Dziś można spotkać się z wieloma głosami wskazującymi, że to właśnie ta rola jest najbliższa książkowemu pierwowzorowi.

Oprócz Ogle’a w filmie wystąpili jeszcze tylko dwaj aktorzy: Augustus Phillips jako tytułowy Frankenstein oraz Mary Fuller, która wcieliła się w postać Elizabeth.

Obraz uważany jest za pierwszego przedstawiciela gatunku grozy, choć informacja ta jest raczej wątpliwa. Na dwa lata przed „Frankensteinem” ukazał się „Dr Jekyll and Mr Hyde”, ponadto twórcy w „The Edison Kinetogramie”, w krótkim opisie dzieła podkreślali raczej jego psychologiczny aspekt. Nie ulega natomiast wątpliwości, że film zobaczyć warto, choćby dlatego, żeby sprawdzić, jak przez ponad stulecie zmienił się przemysł filmowy.

Warto zaznaczyć, że Biblioteka Kongresu zdecydowała się udostępnić film za darmo, co spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony fanów. Sam obraz dla szerszej publiczności dostępny jest zaledwie od kilkunastu lat. Przez bardzo długi czas uważano, że wszystkie kopie spłonęły wraz z pożarem wytwórni Edisona. W latach 50. XX w. egzemplarz obrazu trafił w ręce kolekcjonera Aloisa Dettlaffa, który starał się na nim zarobić, wypożyczając fragmenty stacjom telewizyjnym. Dopiero wraz z jego śmiercią w 2002 roku „Frankenstein” został udostępniony w całości.


Autor: Patryk Wolny