Już 12 maja o godzinie 18:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się 14. Millennium Docs Against Gravity. Filmem otwarcia festiwalu będzie „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Gościem wieczoru będzie jego producent – Rémi Grellety.

W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę „Remember This House”. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.
Zwiastun „Nie jestem twoim murzynem”

Peck postanowił sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Film jest epicką opowieścią o irracjonalnym stosunku do „Innego” i daleko wykracza poza ramy historii o konflikcie rasowym w USA.
„Nie jestem twoim murzynem” było nominowane do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Gościem otwarcia wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity będzie współtwórca tego ogromnego sukcesu – francuski producent Rémi Grellety, który po projekcji filmu spotka się z widzami i opowie o kulisach powstawania niezwykle poruszającego obrazu.
W kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz na stronie dcf.wroclaw.pl nabywać można festiwalowe bilety w cenach 12 i 15 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji). Przy zakupie 7 lub więcej biletów każdy z nich kosztuje tylko 10 złotych. Więcej informacji o wrocławskiej odsłonie Millennium Docs Against Gravity znajdą Państwo na stronie www.DocsAG.pl naszej stronie na Facebooku: facebook.com/DocsAGWroclaw.