Choć La La Land z 6. statuetkami został zwycięzcą tej nocy, to korona choć pierwotnie trafiła do nich, to po otwarciu właściwej koperty, powędrowała do twórców Moonlight – zdobywcy nagrody za najlepszy film. Pisze Patryk Wolny.

Zwycięzcą i zdobywcą największej liczby statuetek, zgodnie z przewidywaniami, został La La Land, dla którego statuetkę wywalczyli: Emma Stone za najlepszą rolę pierwszoplanową oraz Damien Chazelle za reżyserię. Wygrało także magiczne „City of Stars”, muzyka, zdjęcia i scenografia. Spore zamieszanie wprowadzili w kulminacyjnym punkcie gali Warren Beatty i Faye Dunaway, którzy nagrodę za najlepszy film wręczyli ekipie La La Land. Po chwili okazało się jednak, że odczytali wynik… ze złej koperty (sic!).

– Chciałem powiedzieć Wam, co się stało. Otwieram kopertę, a tam „Emma Stone, ‚La La Land'”. Dlatego tak długo patrzyłem na Faye i na Was. Nie próbowałem wcale zrobić żadnego żartu – tłumaczył się Beatty, gdy okazało się, że we właściwej kopercie znajdowało się Moonlight.

Najlepszy film 89. gali zdobył trzy statuetki. Został doceniony za rolę drugoplanową Mahershala Aliego, któremu wyróżnienie przewidywałem już przy okazji Złotych Globów (niestety wtedy się nie udało). A także za scenariusz adaptowany.

Na ostatnim miejscu podium ex aequo znalazły się: Przełęcz Ocalonych wyróżniona za najlepszy montaż oraz dźwięk, a także Manchester by the Sea, nagroda dla najlepszego aktora: Caseya Afflecka i za scenariusz oryginalny.

Warto też podkreślić, że czwartego Oscara za kostiumy do filmu: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć otrzymała Colleen Atwood (wcześniej nagrodzona za „Chicago”, „Wyznania gejszy” i „Alicję w krainie czarów”).

Drugą statuetkę otrzymał natomiast reżyser Asghar Farhadi za najlepszy nieanglojęzyczny film – Klient (Salesman). Wcześniej Akademia uhonorowała go w roku 2012 za Rozstanie, które pokazywano rok wcześniej na otwarcie 11. Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty.

Przypomniano też, że na gali obecni są twórcy, którzy w listopadzie otrzymali honorowe Oscary: montażystka Anna V. Coets, reżyser castingu Lynn Stalmaster, reżyser filmów dokumentalnych Frederick Wiseman i aktor Jackie Chan.

Podczas tegorocznej gali nie obyło się bez polskiego akcentu. Podczas upamiętnienia zmarłych w roku ubiegłym twórców uczczono pamięć zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy, którego Powidoki były polskim kandydatem do Oscara.

 


Najlepszy film: „Moonlight”

Najlepszy aktor: Casey Affleck – „Manchester by the Sea”

Najlepsza aktorka: Emma Stone – „La La Land”

Najlepszy aktor drugoplanowy : Mahershala Ali – „Moonlight”

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Viola Davis – „Fences”

Najlepszy reżyser: Damien Chazelle – „La La Land”

Najlepszy scenariusz adaptowany : „Moonlight”

Najlepszy scenariusz oryginalny: „Manchester by the Sea”

Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Klient”

Najlepszy dokument: „O.J.: Made in America”

Najlepsza animacja: „Zwierzogród”

Najlepsza piosenka: City of Stars – „La La Land”

Najlepsza muzyka: „La La Land”

Najlepsze zdjęcia: „La La Land”

Najlepszy montaż: „Przełęcz ocalonych”

Najlepsze efekty specjalne: „Księga dżungli”

Najlepszy dźwięk: „Przełęcz ocalonych”

Najlepszy montaż dźwięku: „Nowy początek”

Najlepsza scenografia: „La La Land”

Najlepsze kostiumy: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Najlepsza charakteryzacja: „Legion samobójców”

Najlepszy film krótkometrażowy: „Chór”

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „The White Helmets”

Najlepsza krótkometrażowa animacja: „Piper”

 


Autor: Patryk Wolny