Oscary rozdane. Nagrodzony w czterech kategoriach „Bohemian Rhapsody” to mały zwycięzca tegorocznej gali. Filmem roku został „Green Book”, który otrzymał łącznie trzy statuetki, podobnie jak „Czarna Pantera” oraz „Roma”.

Brak zdecydowanego zwycięzcy, prowadzącego, czy w końcu statuetek dla „Zimnej wojny” – tak pokrótce można opisać 91. ceremonię wręczenia Oscarów. Jednym słowem: nuda. Choć przyznać muszę, że Akademia kilka razy (mile) zaskoczyła.

„Green Book” i „Roma” najlepszymi filmami

Wygrana Green Booka w kategorii najlepszy film to dla wielu niemała niespodzianka. Oczywistym zwycięzcą zdawała się tutaj „Roma” – najlepszy film nieanglojęzyczny wyreżyserowany przez Alfonso Cuarón, zwycięzcę w kategorii najlepszy reżyser. Nawet „Bohemian Rhapsody” (niesłusznie) znacznie częściej pojawiał się w przewidywaniach niż „Green Book”. Niemniej Akademia zdecydowała i, w mojej ocenie, podjęła decyzję bardzo dobrą.

Pozostając przy „Romie”, film Cuaróna okazał się lepszy od „Zimnej wojny” we wszystkich trzech kategoriach, w których obrazy były wspólnie nominowane. Oprócz statuetki dla najlepszego filmu i reżysera, otrzymał jeszcze nagrodę za najlepsze zdjęcia. Było to niemal pewne, że Paweł Pawlikowski, niestety, wróci z Los Angeles z pustymi rękami.

Rami Malik i Olivia Colman zwycięskim duetem

Najlepszym aktorem został Rami Malik wcielający się w postać Freddiego Mercury’ego w obrazie „Bohemian Rhapsody”, najlepszą aktorką Olivia Colman za rolę Królowej Anny w dramacie „Faworyta”. Zarówno Coleman jak i Malik wcześniej otrzymali już nagrody BAFTA i Złote Globy za swoje występy – i choć byli zdecydowanymi faworytami, to jeśli idzie o pierwszoplanową rolę męską, wielka szkoda, że to nie Viggo Mortensen został nagrodzony – jego duet ekranowy z Mahershala Alim wypadł naprawdę dobrze.

Dowodem tego może być wygrana Aliego w kategorii najlepsza rola drugoplanowa za postać Dr Don Shirley w filmie „Green Book”. Mahershala Ali nie pierwszy raz odbiera statuetkę w tej kategorii. Pierwszy Oscar trafił do rąk aktora dwa lata wcześniej, za świetną rolę w obrazie Moonlight, który podobnie jak „Green Book”, ma na swoim koncie zwycięstwo w kategorii najlepszy film. Najlepszą aktorką drugoplanową została Regina King za rolę Sharon Rivers w obrazie „Gdyby ulica Beale umiała mówić”.

„Czarna Pantera” i „Spider-man: Uniwersum”, czyli cztery punkty dla Marvela

Wygrana filmu „Spider-man: Uniwersum” w kategorii najlepszej animacji nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem – brak poważnej konkurencji oraz innowacyjne podejście do animacji pozwoliły młodemu Milesowi Moralesowi zgarnąć nagrody na wszystkich najważniejszych festiwalach.

Na odnotowanie zasługują także trzy statuetki dla „Czarnej Pantery” za muzykę, kostiumy i scenografię. Niestety, nie udało się w wygrać w kategorii najlepszy film. Marvelowi nie powiodło się także w walce o Oscara za najlepsze efekty. „Avengers: Wojna bez granic” musiał ustąpić „Pierwszemu człowiekowi” – najnowszemu obrazowi Damiena Chazelle’a. Decyzja dla wielu kontrowersyjna, jednak najwidoczniej to właśnie podróż na księżyc okazała się lepsza w oczach Akademii.

Kończąc słów kilka o „Bohemian Rhapsody” i Spike’u Lee

Cztery statuetki dla „Bohemian Rhapsody” w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy montaż, dźwięk i montaż dźwięku – nieco niesłusznie uplasowały ten film na pierwszym miejscu (wygrane) tegorocznej gali rozdania Oscarów. Obraz niestety przez wielu oceniany zdecydowanie nazbyt wysoko. Średnia produkcja z kapitalną muzyką – to wszystko. Można odnieść wrażenie, że nagrody za grę Malika wynikają bardziej z faktu, że wcielił się w ikonę, jaką jest Freddie Mercury, a nie dlatego, że jego występ był aż tak kapitalny.

Równie kontrowersyjne, co wygrana „Bohemian Rhapsody” było wystąpienie Spike Lee, który odbierał Oscara za scenariusz adaptowany dla „BlacKkKlansman”. Reżyser mówił nie tylko o rasizmie, nawiązał nawet do niewolnictwa, ale i nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wystąpienie można obejrzeć poniżej:

Gdybym miał wskazać jeden moment, dla którego warto oglądać tegoroczną galę, było to właśnie wystąpienie Spike.


Poniżej lista nagrodzonych:

FILM:
Green Book

AKTOR:
Rami Malek – Bohemian Rhapsody
AKTORKA:
Olivia Colman – Faworyta

AKTOR DRUGOPLANOWY:
Mahershala Ali – Green Book

AKTORKA DRUGOPLANOWA:
Regina King – Gdyby ulica Beale umiała mówić

REŻYSER:
Alfonso Cuarón – Roma

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
Spike Lee, Charlie Wachtel, Kevin Willmott i David Rabinowitz – Czarne bractwo. BlacKkKlansman

SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Nick Vallelonga, Peter Farrelly i Brian Hayes Currie – Green Book

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY:
Roma

DOKUMENT:
Free Solo

ANIMACJA:
Spider-Man Uniwersum

PIOSENKA:
Shallow – Narodziny gwiazdy

MUZYKA:
Ludwig Göransson – Czarna Pantera

ZDJĘCIA:
Alfonso Cuarón – Roma

MONTAŻ:
Bohemian Rhapsody

EFEKTY SPECJALNE:
Pierwszy człowiek

DŹWIĘK:
Bohemian Rhapsody

MONTAŻ DŹWIĘKU:
Bohemian Rhapsody

SCENOGRAFIA:
Czarna Pantera

KOSTIUMY:
Czarna Pantera

CHARAKTERYZACJA:
Vice

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
Skin

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT:
Okresowa rewolucja

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA:
Bao


Autor: Patryk Wolny