Jest projektantem, architektem, wykładowcą, rzeźbiarzem, ale przede wszystkim innowatorem. Oskar Zięta to jeden z czołowych polskich designerów, którego prace znalazły miejsce w kilkudziesięciu muzeach na całym świecie. Co ciekawe, to także twórca jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali stosowanej w różnorodnych dziedzinach przemysłu.

Jak sam twierdzi, jego dziadek był kowalem. Być może to zaważyło na przyszłości artysty, który zdecydował się połączyć rodzinną tradycję z wymogami czasu. W swoich projektach Oskar Zięta wykorzystuje autorską technologię o nazwie FiDU: Freie Innendruck Umformung, czyli formowanie ciśnieniem wewnętrznym. Polega ona na odpowiednim wycinaniu stali przy pomocy laserów przy jednoczesnym jej formowaniu pod wpływem olbrzymiego ciśnienia.

Zawsze chcieliśmy być pomiędzy. Przykładamy uwagę zarówno do samego materiału i technologii w jakiej go obrabiamy, jak i do walorów artystycznych. Takie połączenie to klucz do sukcesu – tłumaczy Oskar Zięta.

W 2008 roku projektant wprowadził na rynek swoje pierwsze produkty: stołek Plopp (produkowany przez duńską firmy Hay) oraz limitowaną wersję krzesła Chippensteel (w kooperacji z SZ-Designedition). Choć są lekkie i z wyglądu przypominają plażowe zabawki, wykonane zostały w stu procentach z wycinanej laserowo stali. Wśród ich zalet Zięta wymienia zwiększoną wydajność produkcji, możliwość pełnego recyclingu, czystość formy oraz wygodę.

PLOPP 4.0, czyli design w technologii FiDU

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek