To będzie niesamowita podróż i spotkanie z twórczością na nowo odkrywanego we Wrocławiu Helmuta Kajzara. Projekt, który wyreżyserowała Katarzyna Baraniecka będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym. Będzie prezentowany trzykrotnie. Pierwszy raz po godz. 20.30.

– Zależało nam, żeby to było spotkanie w jednej przestrzeni trzech różnych twórców posługujących się różnymi środkami wyrazu, wypowiadającymi się na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego. Będą więc słowa Kajzara wypowiadane przez Martę Malikowską i Krzyszofa Kulińskiego; dźwięki Adama Milwiw-Barona i obrazy Jakuba Lecha w formie video-artu. Wszystko to będzie się przenikało – opowiada Katarzyna Baraniecka, reżyser.

*

Improwizacje na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego na podstawie tekstów Helmuta Kajzara.

reżyseria: Katarzyna Baraniecka wideo-art: Jakub Lech dźwięki: Adam Milwiw-Baron obsada: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński

Katarzyna Baraniecka przygotowuje w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu czytanie performatywne esejów Helmuta Kajzara, któremu towarzyszyć będzie improwizowana muzyka Adama Milwiw-Barona  i wideo-art Jakuba Lecha. Ze słów, obrazów i dźwięków powstaje impresja na temat dzieł Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego. Dzieła te znajdują się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Eseje Helmuta Kajzara pochodzą z jego książki Z powierzchni – szkice o teatrze. Zaprezentują je aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński.

Autor | DEG
Zdjęcie | Elżbieta Kozak