Sobotniej nocy w Park City w stanie Utah miała miejsce ceremonia wręczenia nagród w ramach tegorocznego festiwalu amerykańskich filmów niezależnych Sundance. Najlepszym amerykańskim filmem fabularnym został „The Miseducation of Cameron Post”, a dokumentalnym „Kailash”.

„The Miseducation of Cameron Post” opowiada o życiu nastoletniej lesbijki, które musi zmagać się z żałobą po stracie rodziców. Nie pomagają jej ultrakonserwatywne poglądy jej ciotki, nowego opiekuna, która obrała sobie za zadanie wyleczenie dziewczyny z homoseksualizmu.

W kategorii najlepszy amerykański dokument zwyciężył film „Kailash” przybliżający widzowi postać Kailasha Satyarthi, który powołał do życia międzynarodowy ruch mający na celu walkę w obronie dzieci niewolonych w fabrykach.    

W konkursie filmów ze świata najlepszą fabuła okazał się turecki „Kelebekler” – historia trójki dzieci, którzy poznają się na pogrzebie swojego ojca, o którym nic nie wiedzą. Wraz z biegiem czasu, oczekiwaniem na ciało zmarłego, stopniowo zaczynają poznawać losy tajemniczego mężczyzny. Najlepszym dokumentem ze świata został film „Of Fathers and Sons”

Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie festiwalu.


Pozdrawiam,
Patryk Wolny