Uroczystą jego inaugurację zaplanowano na sobotę, 10 września. Właśnie tego dnia po raz pierwszy będziemy mogli pojechać szlakiem nr 1: Kliczków – Bogumiłów, który ma 59 km długości.

O jego stworzenie zabiegały: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Fundacja Bory Dolnośląskie, Fundacja Pro Culturae Bono oraz Zamku Kliczków.

Zwiedzanie Borów Dolnośląskich z perspektywy końskiego grzbietu może dać sporo radości / fot. arch.

Pierwsza część trasy w większości biegnie leśnymi drogami, pasami przeciwpożarowymi, mało uczęszczanymi drogami polnymi. Miejscem wartym odwiedzenia jest:

Zamek Kliczków  i przylegający do niego park z cmentarzem koni(jedynym w Europie) . Zamek oferuje noclegi zarówno dla Gości i ich koni. Tradycje jeździeckie Zamku są kultywowane podczas wielu imprez jeździeckich np. Majówka Konna, Gala Jeździecka czy Hubertus.

Druga część szlaku przebiega przez osiem miejscowości: Rozpoczyna się w Kościelnej Wsi, kończy się w Bogumiłowie. Na tym odcinku również znajdują się punktu popasowe oraz atrakcje:

Zalew na rzece Czerna Mała w miejscowości Klików, można zrobić tu mały popas a łagodnie opadający brzeg i niewielka plaża stwarza możliwość pławienia koni,

W pobliżu miejscowości Borowe szlak biegnie aleją starych dębów (pomniki przyrody). Ponadto w Borowym znajdują się ruiny dworu, ładnie zagospodarowana  stadnina koni w Czyżówku, jeden z punktów popasowych, malowniczo położona wieś Lubartów sprawia wrażenie zagubionej wśród lasów takich miejsc i urokliwych zakątków jest wiele na całej trasie,

Stadnina Koni Bogumiłów doskonale zagospodarowane miejsce znakomita  baza do wypadów organizuje wiele imprez nie tylko jeździeckich.

 

(jb, dolnyslask.info.pl)