Organizatorzy MFF Nowe Horyzonty zaprezentowali plakat promujący 18. edycję festiwalu, a także przedstawili tegoroczną identyfikację wizualną, która wykracza poza konwencjonalne projektowanie graficzne.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty już tradycyjnie zaskakuje nas przygotowaną w nowatorski sposób identyfikacją wizualną. W tym roku powstała ona dzięki współpracy Wrocławskiego artysty Łukasza „Cekasa” Bergera,Michała Wekslera oraz zespołu Nowych Horyzontów, stworzyli oni wspólnie instalację „OUT”, która stała się motywem przewodnim dla materiałów wizualnych promujących tegoroczną odsłonę festiwalu.

Projekt „OUT” powstał w silosie opuszczonej fabryki amunicji nieopodal Żagania. Inspirację dla twórców stanowiła jedna z wcześniejszych prac Łukasza Bergera, bazująca na charakterystycznych fragmentach zbrojenia wystających z betonowego filaru. To właśnie one stały się podstawą dla elementów świetlnych, będących głównym punktem „OUT”.

Inspiracją było także samo miejsce: opuszczone silosy w środku lasu. Jak zaznacza „Cekas”, panuje tam jakaś magia. Porzucone przez człowieka, stały się czymś na wzór betonowych świątyń dla natury. W tym kontekście zależało mi na uchwyceniu czegoś na wzór boskiego znaku, który będzie podkreślony monumentalną przestrzenią, w której się znalazł i dodatkowo musiało to być coś prostego, zbliżonego do doskonałości. Samo „OUT” rozumiem jako mieszankę fascynacji i równolegle strachu przed nieznanym. To przejście na „drugą stronę” lub po prostu wyjście z pudełka, zmiana punktu widzenia.

Zeszłoroczna identyfikacja wizualna nawiązywała do Kina Protestu – motywu przewodniego 17. MFF Nowe Horyzonty – a bazą dla całości był kolaż przygotowany przez Kobasa Laksę, artystę wizualnego, i uczestników warsztatów, którzy wspólnie stworzyli prace inspirowane językiem buntu. W tym roku „OUT” to jedna z narracji spajających festiwalowe filmy. OUT, czyli bycie poza; obserwowanie i opisywanie świata z pewnego dystansu, ale też odnajdywanie elementów nieprzystających do mainstreamu, pojawi się m.in. w dziełach filmowych outsiderów: Nicolasa Roega, Pedra Costy, João Césara Monteiro czy Ildikó Enyedi, których retrospektywy zobaczymy na festiwalu. OUT odnajdziemy też m.in. w filmach irańskich twórców (sekcja Iran : Iran) czy portretach dziewczęcego dojrzewania (sekcja Trzecie Oko: Girlhood).

Niespełna dwa miesiące dzielą nas od startu. Oficjalne otwarcie 18. MFF Nowe Horyzonty nastąpi 26 lipca 2018.Wydarzenie potrwa aż do 5 sierpnia 2018, kiedy to nastąpi zamknięcie festiwalu. Natomiast 17 lipca 2018 od godziny 12:00 ruszy internetowa sprzedaż biletów, karnety dostępne do kupienia są już od końcówki ubiegłego roku.


Autor: Patryk Wolny
źródło: materiały prasowe