Refleksyjna pogoda za oknem nasunęła nam na myśl byłego zawodnika wrocławskiego klubu żużlowego – Roberta Dadosa. 30 marca, w ubiegłą środę minęła siódma rocznica jego tragicznej śmierci.

Robert Dados

 

Nie podprowadzisz już pod skupione trybuny

swoich koni jak gladiator,

ani nie odprowadzą Ciebie

spod oniemiałej widowni pod panteon, Dadi.

 

Napisał kilka lat temu inny Robert, kibic wrocławskiego speedwaya, znany też bywalcom Drukarni i Memento.

 

Robert Dados miał 27 lat. Urodził się 15 lutego 1977 roku w Piotrowicach Wielkich. Zmarł 30 marca 2004 w Lublinie. Barwy WTS Atlas Wrocław reprezentował w latach 2001-2003. Wcześniej, bo w 1998 roku został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. Był czołowym żużlowcem drugiej połowy lat 90-tych. Karierę rozpoczął w Motorze Lublin skąd w 1995 roku przeniósł się do GKM-u Grudziądz. W 2000 roku przeżył ciężki wypadek motocyklowy na ulicy w Grudziądzu. Od tego czasu prześladowały go stany depresyjne. Trzykrotnie próbował popełnić samobójstwo. Raz uratował go mechanik, gdy podciął sobie żyły, innym razem żona Agnieszka, gdy próbował się powiesić. Po pierwszej samobójczej próbie wrocławski klub zapewnił mu znakomitą opiekę w renomowanej klinice. Po drugiej wylądował w szpitalu dla psychicznie chorych. Atlas specjalnie dla niego zatrudnił psychologa, swoistego Anioła Stróża. W końcu zdecydowano się na roczne wypożyczenia Dadosa do Lublina, gdzie rozpoczynał żużlową karierę. Powrót w rodzinne strony miał być rodzajem terapii. Tam zawodnik miał się odbudować. Niestety nic to nie dało. 23 marca 2004 roku Robert Dados powiesił się w stodole w domu rodzinnym w Piotrowicach Wielkich. Przewieziony został do szpitala w Lublinie, gdzie przez tydzień znajdował się w stanie śmierci klinicznej. Po tygodniu zmarł.

DEG

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł– Lech Kaczyński Honorowym Obywatelem Wrocławia
Następny artykuł– Wrocław dla kobiet
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.