Sztuka Marka Kocota, w reżyserii Tomasza Hynka jest pierwszym  spektaklem zrealizowanym we Wrocławskim Teatrze Współczesnym na potrzeby cyklu prosta_historia.

Kim jest Pomarańczyk? Można by rzec, że to przysłowiowy Pan Nikt. Dociekliwi będą jednak doszukiwać się sensu w jego imieniu. I słusznie. Połączenie dwóch istotnych w historii polski postaci:  Stańczyka, symbolu rozumnego sceptyka politycznego zadumanego nad losem kraju, oraz przywódcy Pomarańczowej Alternatywy, działającej we Wrocławiu w latach 80, daje nam tytułowego „Pomarańczyka”.  Główny bohater spektaklu kradnie tożsamość niegdysiejszego bohatera, przywódcy wrocławskiego ruchu happeningowego, by we współczesnym świecie odarty z ideałów móc poczuć się Kimś.

– To nie jest historia Majora Fydrycha – mówi Tomasz Hynek, reżyser spektaklu. – Pomarańczowa Alternatywa jest tylko narzędziem by opowiedzieć dużo ważniejsze, uniwersalne rzeczy. To tragikomedia, która zmusi nas do refleksji – dodaje reżyser.

„Pomarańczyk” powstał na potrzeby WTW. Marek Kocot po fatalnych recenzjach swojej pierwszej, wystawionej  w Teatrze Wybrzeże sztuki, zamknął się na pisanie. Przełamał się dopiero po 11 latach.

– Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się z Tomaszem by rozmawiać o tekście i usłyszałem, że to jest nie tak, i tamto nie tak, pomyślałem „Boże, jaki ja jestem głupi”- mówi autor i aktor spektaklu. – To był trudny początek. Później wszystko ewoluowało.

W przedstawieniu  zobaczymy troje aktorów: Aleksandrę Dytko jako X. , Marka Kocota jako M. i Elżbietę Kozak w roli Innych.

Fot. próby do spektaklu / S. Kluszczyński

– Mieliśmy stworzone idealne warunki do pracy – mówi Aleksandra Dytko . – Kiedy jest mało aktorów, każdy ma szansę na bliski kontakt z reżyserem, a to jest bardzo potrzebne. Teraz, kiedy już wszystko jest ostatecznie ukształtowane potrzeba nam tylko publiczności – kończy odtwórczyni roli X.

 *

autor” MAREK KOCOT
reżyseria i muzyka: TOMASZ HYNEK
scenografia: MARYNA WYSZOMIRSKA
reżyseria świateł: JUSTYNA ŁAGOWSKA
inspicjent i sufler: ELŻBIETA KOZAK
obsada: MAREK KOCOT, ALEKSANDRA DYTKO, ELŻBIETA KOZAK

Premiera: 17 maja, godzina 19.00
Kolejne spektakle: 18 i 19 maja 2013
,
Mała Scena

Cena biletów: 50 złotych

Autor | Sabina Misakiewicz