Przedstawiciele Dolnego Śląska znajdują się na trzydniowej wizycie w Rzymie. Ich misja gospodarcza ma pomóc w nawiązaniu polsko-włoskiej współpracy gospodarczej oraz poszerzeniu wymiany handlowej. Elementem delegacji była audiencja, na której marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Bramorski przekazali papieżowi Franciszkowi kryształy z piechowickiej huty Julia.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski, oraz pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych, Krzysztof Bramorski, wręczyli papieżowi dwa kryształowe dzbany. Zostały wyprodukowane w hucie Julia z Piechowic. Audiencja była częścią wizyty dolnośląskich samorządowców w Rzymie.

Polska delegacja spotykała się również z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Tematem rozmów była gospodarka – włoskie inwestycje na Dolnym Śląsku, udział polskich firm we włoskich projektach budowlanych oraz wymiana handlowa pomiędzy przedsiębiorcami i współpraca w zakresie turystyki.

– Spotkania z organizacjami włoskich przedsiębiorców zapowiadają obiecujące kontakty. Branże, które od wielu lat Dolny Śląsk uważa za priorytetowe, interesują włoskie firmy, z których wiele już odkryło dla siebie możliwości inwestycyjne i kooperacyjne naszego regionu – dodaje Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Czwartek jest ostatnim dniem wizyty delegacji Dolnego Śląska. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej ma wspólnie z Ambasadą RP w Rzymie zorganizować forum gospodarcze. Zaprezentuje na nim potencjał ekonomiczny naszego regionu. Dolny Śląsk jest w tym roku także gościem obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Ambasadzie RP.

– Włosi dość znacznie inwestują w Polsce, są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym – podkreśla Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. –  Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty, zarówno inwestycyjnej, jak i eksportowej.

 


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: DAWG