Po raz 23. tygodnik „Polityka” przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce – Paszporty „Polityki”. Na gali rejestrowanej przez TVP 2 nie obyło się bez odniesień do zmian w mediach publicznych.

„Cieszymy się, że są z nami jeszcze widzowie Dwójki” – rozpoczęła galę w Teatrze Wielkim w Warszawie prowadząca Grażyna Torbicka. Program 2 TVP ma już bowiem nowego dyrektora, Macieja Chmiela.
Paszport „Polityki” w kategorii Literatura otrzymał Łukasz Orbitowski, autor książki „Inna dusza”. Film „Intruz” Magnusa von Horna, reżysera i scenarzysty, okrzyknięto najlepszym debiutem ostatnich lat – za niego reżyser otrzymał Paszport w kategorii Film. Reżyserka teatralna Ewelina Marciniak odebrała Paszport w kategorii Teatr, w szczególności za spektakl „Portret damy” (według powieści Henry’ego Jamesa, zrealizowany w gdańskim Teatrze Wybrzeże). W kategorii Sztuki wizualne Paszport „Polityki” otrzymał Tymek Borowski „za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem, za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs”. W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymał Marcin Świątkiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, szczególnie ceniony za wykonywanie partii basso continuo w dziełach barokowych. Z kolei w kategorii Muzyka popularna nagrodzono Kubę Ziołka, kompozytora, multiinstrumentalistę i wokalistę. Nagroda specjalna – Kreator Kultury – powędrowała do zespołu studia CD Projekt RED „za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z »Wiedźmina« wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce”. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”, prowadzący z Torbicką galę, pożegnał gości: „Do zobaczenia za rok, a w telewizji publicznej za cztery lata”. Po czym raz jeszcze wyszedł na scenę i dodał: „Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na »Paszportach« w Operze Narodowej, Teatrze Wielkim i może telewizji narodowej. A jeśli nie, to wynajmiemy jakieś wielkie katakumby i tam państwa zaprosimy”.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Believe me you fool” trzeba zobaczyć! [VIDEO/FOTOGRAFIA]
Następny artykułOscary 2016: Nominacje
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.