- REKLAMA -

Jak sobie pościele tak się wyśpi, czyli jeśli nie wychowasz sobie syna, to zgwałci córkę – czy aby na pewno?

Kilka dni temu natrafiłem w Internecie na norweski spot społeczny, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Podczas pięciominutowego klipu nazwanego „Kochany Tato” nienarodzona jeszcze córeczka opowiada swojemu ojcu, jak to koledzy w przyszłości będą nazywać ją kurwą, a nim skończy szesnasty rok życia stanie się obiektem obmacywania, innymi słowy gdy upije się w trupa, koledzy będą próbowali jej włożyć ręce w majtki, nawet wbrew jej woli. Ostatecznie zostanie ona zgwałcona w wieku dwudziestu jeden lat. I to by było niemal na tyle, jesteśmy złymi ludźmi.

Spot sprowadza się do podstaw wychowania i zasad jakie są wpajane, często przez ojców, młodym chłopakom, który żyjąc w przekonaniu, że nazwanie koleżanki suką to wcale nic złego (poważnie?), ostatecznie mogą (ciągle przekonani, że to w porządku) dopuścić się gwałtu, lub chociaż napastować kobiety wbrew ich woli.

Zgadzam się oczywiście z tym, że wychowanie ma spory wpływ na potomstwo oraz to, jakimi wartościami w życiu będzie się ono kierować. Jednak wydaje mi się, że świat nie jest czarno-biały. Może to wina (zaleta) społeczeństwa, w którym przyszło nam żyć, jednak osobiście nie spotykam się, ani nie pamiętam by miało to miejsce w szkole, żeby młodzi mężczyźni nieustannie werbalnie atakowali kobiety. Oczywiście zdarzy się, jednak to broń obusieczna, wiele młodych kobiet już dawno porzuciło swą przysłowiową niewinność i potrafi odgryźć się w sposób wcale nie mniej wyszukany.

Druga sprawa to sama kwestia wychowania. Gwałt jest nie tylko zły, ale także karalny, jednak nie jest on obecny w naszym życiu na co dzień. Gorzej może wyglądać wspomniane wciskanie swoich łapsk w majtki innej osoby – zdarzyć się to może zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Tutaj sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana. Niestety, ale ubiór dorastającej młodzieży pozostawia często wiele do życzenia. Zgodzę się oczywiście, że sam wygląd nie powinien stanowić wymówki, czy też wytłumaczenia, jednak jeśli dodamy do tego spore ilości alkoholu, nierzadko narkotyki, a także zabawę w klubie, może dojść do pewnych nieporozumień, czynów niewłaściwych.

Dlatego uważam, że spot, jak dobry by nie był, zrzuca całą odpowiedzialność na mężczyzn, kobiety natomiast ukazuje jako bezbronne, a nawet naiwne istoty. Ucząc syna szacunku do kobiet, nauczmy także córki szacunku do nich samych. Jeśli nastolatka chce być obiektem pożądania, to powinna umieć sobie radzić z ewentualnym jego nadmiarem. Myślę, że ludzie, nie tylko młodzi, często mają problemy z prawidłowym odczytywaniem emocji wysyłanych w ich stronę przez inne osoby. W najlepszym razie narazimy się na kosza, drobne ośmieszenie lub po prostu przejdzie nam koło nosa wymarzona randka. Gorzej, jeśli stanie się komuś krzywda. Powinniśmy pamiętać, że nie tylko gwałt może skrzywdzić. Uczucia zranić równie łatwo, a kobiety, podobnie zresztą jak mężczyźni, potrafią być naprawdę podli i wyrachowani w kontaktach międzyludzkich.

Zachęcam do zapoznania się ze spotem, a także do własnych refleksji na jego temat. Świat staje na głowie, my natomiast powinniśmy zachować zdrowy rozsądek.

Spot z tłumaczeniem wykonanym przez FloWish

Autor | Patryk Wolny