Laureat Oscara za „Idę” (jedynego polskiego filmu wyróżnionego w historii tą nagrodą), Paweł Pawlikowski, będzie gościem Kina Nowe Horyzonty 21 lutego. Reżyser spotka się z widzami po seansach o godz. 19.00. Okazją do przyjazdu jest przegląd filmów twórcy, który odbywa się w ramach nowego cyklu „Kino Mistrzów”. Cena biletu na każdy seans to tylko 10 zł.

Przegląd otworzy thriller „Kobieta z Piątej Dzielnicy”, w której Ethan Hawke i Kristin Scott Thomas wcielają się w role kochanków, uwikłanych w destrukcyjny romans, któremu towarzyszą niewytłumaczalne, niebezpieczne zdarzenia. W filmie zagrała także polska aktorka Joanna Kulig. Drugim filmem będzie „Ida” z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską w rolach głównych – jedyna produkcja w historii polskiego filmu, która została wyróżniona przez Amerykańską Akademię Filmową w kategorii Najlepszy Nieanglojęzyczny Film Roku. Trzecią fabułą w programie jest „Lato miłości”, najlepszy brytyjski film niezależny 2005 roku, co potwierdza wyróżnienie Nagrodą Alexandra Kordy podczas ceremonii rozdania BAFTA. W melodramacie wystąpiła młodziutka Emily Blunt i Natalie Press. Na ekranie KNH zobaczyć będzie można także fabularny debiut reżysera, wyróżniony nagrodą BAFTA dla najbardziej obiecującego brytyjskiego twórcy 2001 roku – „Ostatnie wyjście”.

Oprócz filmów fabularnych, Pawlikowski wyreżyserował również wiele dokumentów dla BBC, w tym pokazywany podczas retrospektywy poruszający obraz wojny domowej na Bałkanach – „Serbski epos”, nagrodzoną przez Europejską Akademią Filmową „Podróż Dostojewskiego” czy „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem” – znakomity portret znanego rosyjskiego pisarza. W programie również „Twockers” – dokudrama o dzieciach z ubogiego osiedla, który telewizja BBC wyemitowała pod etykietą eksperymentu. Film odniósł ostatecznie sukces, stając się w Wielkiej Brytanii produkcją kultową.

Przegląd filmów Pawła Pawlikowskiego jest częścią projektu „Jestem Europejczykiem – rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu” realizowanego przez Miasto Wrocław, we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Halą Stulecia, i dofinansowanego przez Parlament Europejski.

Przegląd Filmów Pawła Pawlikowskiego