Łatwo zapominamy o tym, co wybudowaliśmy. Traktujemy to, jako normalność. Publikacje o naszym mieście, czy w ogóle o kraju, na ogół wskazują potrzeby i wyzwania podkreślając, czego nam brakuje by im sprostać, mówią, co powinniśmy budować. Do inwestycji zakończonych nie wraca się chętnie. Dlatego każdy jubileusz jest dobrym pretekstem do refleksji nad tym, co się udało. A z punktu widzenia kogoś, kto zajmuje się budownictwem w ciągu czterech lat udało się całkiem sporo.

 

Ponieważ reprezentuję miejską spółkę Wrocławskie Inwestycje skupię się na projektach przeprowadzonych naszymi siłami, ale chcę podkreślić, że wartościowych przedsięwzięć jest o wiele więcej. Warto to podkreślić, ponieważ pierwszą rocznicę Dzielnic Wrocławia musiały zdominować informacje o przygotowaniach do EURO 2012. Spółka Wrocławskie Inwestycje kończyła wtedy rozbudowę ulic wokół nowego stadionu. W tym czasie powstało nowe połączenie tramwajowe przez Kozanów, rozbudowaliśmy ulicę Pułaskiego. Wszystkiego nie sposób wymienić.

Na drugą rocznicę, mimo skromniejszego budżetu, drogowcy skupili się na centrum. Zajęliśmy się remontem Podwala i  placu Orląt Lwowskich. Z mniejszych zadań warto dorzucić wyremontowaną ulicę Kochanowskiego i Wyszyńskiego. Przebudowaliśmy Rynek Psiego Pola i ulicę Bolesława Krzywoustego. A, co najważniejsze rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnych o wiele śmielszych projektów.

Trzecia rocznica ucieszyła nowymi i odnowionymi drogami dość odległe osiedla – mamy odnowione ulice Zwycięską i Kutrzeby. Przebudowaliśmy Skłodowskiej-Curie i Purkyniego. Wyremontowaliśmy Wyszyńskiego i Mińską. Rozpoczęliśmy Krupniczą, Zamkową. A na czterolecie dorzuciliśmy kolejne: Okulickiego, Nowogorlicką, Weigla, Marszowicka. Wymieniam same drogi. A przecież nasze życie nie składa się tylko z jeżdżenia. Trzeba mieć dokąd dojechać. Wyremontujemy Stadion Olimpijski, zbudujemy nowy basen przy Wejherowskiej, szykujemy tor wrotkarski….

Cztery lata to kilkadziesiąt inwestycji, które zmieniły krajobraz wokół. To wysiłek, nad którym nie zastanawiamy się codziennie, ale to on stworzył kamienie milowe, dzięki którym możemy odnotować ten upływ czasu.

Autor | Paweł Rychel

*

PAWEŁ RYCHEL – prezes zarządu spółki Wrocławskie Inwestycje – specjalnie na 4. urodziny „Dzielnic Wrocławia”