Za nami 71. festiwal filmowy w Cannes. Główną nagrodę, czyli Złotą Palmę otrzymał, bez zaskoczenia, japoński dramat Manbiki kazoku w reż. Hirokazu Koreeda. Polaków jednak cieszy fakt, że nagrodę dla najlepszego reżysera dostał Paweł Pawlikowski.

Paweł Pawlikowski na swoim koncie ma już Oscara, nagrody Bafta oraz wiele innych. W sobotni wieczór reżyser powiększył swoją kolekcję o Złotą Palmę dla najlepszego reżysera za film Zimna wojna.

Film opowiada historię dwojga ludzi, którzy jednocześnie nie mogą ze sobą być, ale bez siebie nie potrafią wytrzymać. Akcja toczy się w latach 50. w Polsce, Berlinie, Paryżu i Jugosławii podczas zimnej wojny.

Reżyser zadedykował nagrodę Januszowi Głowackiemu  dramaturgowi, prozaikowi i scenarzyście, który pomógł mu pisać scenariusz do Zimnej wojny.

Po raz pierwszy polski film znalazł się w oficjalnej selekcji. Dziękuję w imieniu całego kraju, to naprawdę dobra wiadomość, a bardzo nam trzeba dobrych wiadomości z Polski w dzisiejszych czasach  mówił Paweł Pawlikowski, odbierając nagrodę.

W dotychczasowej historii festiwalu filmowego w Cannes zaledwie dwa polskie filmy zostały nagrodzone Złotą Palmą: Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Pianista Romana Polańskiego. Niemniej aż do teraz, żaden Polak nie został wyróżniony za reżyserię.

Nagroda za najlepszy film

Manbiki Kazoku w reżyserii Hirokazu Koreedy został nagrodzony przez Jury Złotą Palmą za najlepszy film 71. festiwalu filmowego w Cannes. Grand Prix otrzymał obraz poruszający problem rasizmu i Ku Klux Klanu BlacKkKlansman reżyserii Spike’a Lee.

Dwie Złote Palmy zostały wręczone w kategorii najlepszy scenariusz. Jury zdecydowało się nagrodzić ex-aequo Alice Rohrwacher za scenariusz do filmu Lazzaro Felice oraz Jafara Panahia za Se Rokh.

Decyzją Cate Blanchett, przewodniczącej jury, podczas sobotniej gali po raz pierwszy w historii Festiwalu wręczono „specjalną” Złotą Palmę. Nagrodę tę jury przyznało Jean-Lucowi Godardowi za obraz Le livre d’image.

To artysta, który od zawsze przesuwał granice, który bezustannie starał się definiować i redefiniować kino – powiedziała Cate Blanchett, aktorka, przewodnicząca jury.

Konkurs główny:

Złota Palma
Manbiki kazoku, reż. Hirokazu Koreeda

Grand Prix
BlacKkKlansman, reż. Spike Lee

Reżyseria
Paweł PawlikowskiZimna wojna

Aktor
Marcello FonteDogman

Aktorka
Samal YeslyamovaAyka

Nagroda Jury
Capernaum, reż. Nadine Labaki

Scenariusz (ex aequo)
Lazzaro Felice, reż. Alice Rohrwacher

Se rokh, reż. Jafar Panahi

Nagroda specjalna
Le livre d’image, reż. Jean-Luc Godard

 

Konkurs filmów krótkometrażowych:

Złota Palma
All These Creatures, reż. Charles Williams

Wyróżnienie
On The Border, reż. Wei Shujun

Złota kamera (nagroda za debiut)
Girl, reż. Lukas Dhont

 

Przyjęcie „Zimnej wojny” w Cannes niesamowite…to co wydarzyło się na sali po projekcji było jak sen, kompletna magia. 10 minut standing ovation ponad 1000 osób. Całująca mnie Julian Moore, ściskający Benicio del Toro, wokół najwięksi twórcy filmowi z całego świata i genialna publiczność. Trudno mi opisać ilość wzruszenia i emocji które mną targają. Dziękuje Paweł ze dałeś mi tę możliwość.. Swiat jest tak rożny i piękny. Ech…! #zimnawojna @festivaldecannes @jus_naglowska #zimnawojna #coldwar #pawelpawlikowski #reception #cannes #standingovation #amazing #time #touched #movie #cinema #swietokina #bestday #press #pressconference #whataday #whatanight #world #timeisnow #actor #actorslife #thanks #for #mylife #thankyou @vistulathemensworld

A post shared by Borys Szyc Official (@borys.szyc) on


Autor: Adrianna Machalica, Patryk Wolny
Zdjęcia: instagram