Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na premierę spektaklu „Pidżamowcy” Mariusza Sieniewicza w reżyserii Marcina Libera, która odbędzie się 3 grudnia. Tekst sztuki nagrodzony został w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu organizowanym przez WTW i Miasto Wrocław.  

Rzecz dzieje się w szpitalnych salach a tytułowi Pidżamowcy to pacjenci. Każdy z nich boryka się z innymi dolegliwościami, cierpieniem, bólem. Sieniewicz w swojej sztuce stara się uwypuklić problem reglamentowania leków przeciwbólowych. W spektaklu nad tą reglamentacją czuwają pielęgniarki.  Na ich czele stoi siostrą przełożoną. Ona ma klucz do magicznej szafki, która skrywa wybawienie.

– Jesteśmy właściwie jednym ciałem, głową oczywiście jest przełożona  Siostra Goneryla – mówi Maria Kania wcielająca się w rolę Siostry Regany.  – Jesteśmy symbolem władzy totalnej, wydzielamy leki i siejemy strach. W interpretacji reżysera takim demonicznym naszym atrybutem jest nasz kostium, on dodaje tej szpitalnej sytuacji pewnego rodzaju kosmicznego odlotu. Pacjenci widzą nas w taki waśnie chory sposób – przerażający ich. Jesteśmy strażniczkami leków, od których oni są uzależnieni i wciąż chcą ich więcej. 

Marcin Liber do tekstu napisanego przez Mariusza Sieniewicza dopisał Prolog i Epilog. Jednak nie mówi zbyt wiele o ich treści.

– Jest to owiane tajemnicą, bo nie wiem czy autor o tym wie…Mam nadzieję, że będzie to dla niego miła niespodzianka. Nie zdradzę, co jest w Prologi i Epilogu – mówi Marcin Liber, reżyser. – Powiem tylko tyle, że umiejscowiliśmy sztukę w rzeczywistości dość nieoczywistej, mocno teatralnej, ale skądś to wszystko się musi wywodzić, bohaterowie muszą jakąś podróż odbyć i żeby ona była interesująca i ciekawa, warto byśmy ich śledzili od rzeczywistości w nierzeczywistość. I dlatego pozwoliłem sobie na taki moment wprowadzenia z rzeczywistości dzisiejszych czasów wspólnej z widzami.  Mój temperament mówi mi, że nigdy nie można zrobić przedstawienia niepolitycznego, bo nawet jeśli nie mówi o polityce to jest specjalny zabieg, polityczny gest. Świadomy bądź nie. Ja wybieram tę drogę świadomą dla robienia teatru politycznego – dodaje reżyser.

Prapremiera „Pidżamowców” już 3 grudnia 2017 roku na Dużej Scenie we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Kolejne spektakle 5-8 grudnia. Bilety w cenach 24-32zł, do nabycia online: http://www.wteatrw.pl lub w kasie WTW.
Reżyseria: Marcin Liber
Scenografia, wideo, światło: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Grupa Mixer
Muzyka: Filip Kaniecki
Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Obsada: 

Siostra Regana – Maria Kania 

Siostra Goneryla – Ewelina Paszke-Lowitzsch 

Amputyk – Krzysztof Boczkowski

Kolonus – Wiesław Cichy

Ampuła – Przemysław Kozłowski

Pieniążek – Zdzisław Kuźniar

Dializus – Tomasz Orpiński

Tomognom – Tadeusz Ratuszniak

Drab Ketonal – Krzysztof Zych

Drab Dolargan – Mariusz Bąkowski

Pidżamowcy – Anna Błońska, Katarzyna Bróż, Weronika Dierżyńska, Arkadiusz Grząś, Marta Grygiel, Karol Iwański, Aleksander Kopczyński, Zuzanna Król, Kajetan Mielcarski, Krzysztof Nałódka, Grażyna Niedużak-Mazurek, Monika Niedźwiedzka, Jacek Różański, Alicja Ugrewicz, Martyna Woch


Autor: Sabina Misakiewicz