Chociaż NASA została stworzona w celu badań przestrzeni kosmicznej, jest również największym amerykańskim laboratorium, a wynalazki, których zadaniem było pomóc astronautom przetrwać w kosmosie, są dziś używane przez każdego z nas.

  1. Kosmiczny obraz

Za każdym razem, kiedy będziesz robił zdjęcie swoim telefonem lub nagrywał film kamerą GoPro pomyśl, że jest to możliwe dzięki naukowcom NASA. Używane w tych urządzeniach cyfrowa technologia CMOS była pierwotnie skonstruowana na potrzeby misji międzyplanetarnych. Czyli technologia, która miała nas zbliżyć do gwiazd, teraz pozwala nam robić dobrej jakości selfie i dzielić się nimi ze światem. Na szczęście jest jeszcze przynajmniej jedno, znacznie bardziej praktyczne jej zastosowanie – jest szeroko używana w medycynie, m.in. w rentgenach dentystycznych.

  1. Mleko modyfikowane

Wszystkie matki, które słyszą zarzuty związane z karmieniem swoich dzieci mlekiem modyfikowanym, mogą na nie śmiało odpowiedzieć, że zamierzają wychować dzieci na odkrywców kosmosu. Bowiem współczesne, bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 mleka modyfikowane zostały stworzone dzięki pracy zespołu naukowców NASA, którzy zbierając materiały wymagane do wysłania misji załogowej na Marsa, odkryli m.in. obecność tych kwasów w mleku matki, co pozwoliło na wyprodukowanie wysokiej jakości zastępstwa dla tego naturalnego produktu. Obecnie, dzięki badaniom NASA, ponad 90 proc. gatunków mleka modyfikowanego jest wzbogacanych w kwasy Omega 3.

  1. Standardy przechowywania jedzenia

A jeśli już mowa o produktach spożywczych, to warto wspomnieć, że współczesne standardy pakowania i przechowywania żywności są również dziełem NASA. Jednym z większych problemów, jakie stały przed badaczami, był sposób przechowywania żywności w ten sposób, by była ona czysta od wszelkiego rodzaju mikrobów, bakterii i innych zanieczyszczeń, które mogą wywołać poważne zamieszanie w trakcie misji kosmicznych. Rozwiązano ten problem tworząc system Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP), który do dziś używany jest w produkcji żywności na skalę przemysłową, chroniąc ją przed zanieczyszczeniami chemicznymi i biologicznymi.

  1. Kostiumy kąpielowe

Strój dla pływaków Speedo’s LZR Racer, który był niewątpliwym hitem Olimpiady 2008 roku, również zawdzięcza swą skuteczność badaczom z NASA. To oni, dzięki pracy w tunelach powietrznych skonstruowanych w laboratoriach agencji w Langley, określili krój oraz rodzaj materiału, który pozwoli zminimalizować opory powietrza, a w przypadku pływaków – opory wody. Oczywiście czynili to wszystko nie z myślą o medalach olimpijskich, lecz o misjach kosmicznych.

  1. Koce ratownicze

Jeśli nigdy nie używałeś cienkich, srebrnych koców ratowniczych, to przynajmniej widziałeś je w filmie lub w programie telewizyjnym. Te kosmicznie wyglądające srebrne płachty zostały wynalezione przez NASA w 1964 roku. Przygotowane pierwotnie do ochrony astronautów przed utratą ciepła, dzisiaj są na wyposażeniu wszystkich karetek, używa się ich również w wysokiej jakości ubraniach outdoorowych oraz śpiworach.

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka