Do rozpoczęcia sezonu LOTTO Ekstraklasy pozostały niecałe dwa tygodnie. Śląsk Wrocław intensywnie przygotowuje się do kolejnych rozgrywek. Rozegrał trzy mecze sparingowe i przepracował obóz przygotowawczy w Trzebnicy.

Piotr Celeban, kapitan zespołu, zdradził Nam, w jakiej formie są Trójkolorowi oraz o co powalczą w nadchodzącym sezonie.

Oliwia Stasiak: – Jak ocenia Pan przygotowanie po obozie w Trzebnicy?

PIOTR CELEBAN: – Bardzo dobrze. Obóz był intensywny, ale trenerzy zrobili to, co chcieli. Obyło się również bez kontuzji i to jest najważniejsze. Sparing z SFC Opavą był zwieńczeniem obozu. Fakt – przegraliśmy to spotkanie, ale to nie jest tak istotne w tym momencie. Trener Tadeusz Pawłowski powiedział, że mamy to wybiegać i powalczyć. To właśnie zrobiliśmy. Każdy dostał swoje minuty na boisku. Teraz wchodzimy w etap łapania świeżości. Na ligę będziemy gotowi.

– Jak obóz przepracowali nowi zawodnicy?

PIOTR CELEBAN: – Tak samo, jak wszyscy. Dla nich to nowe przeżycie, bo oczywiście każda zmiana klubu wiąże się z innymi oczekiwaniami i odmienną taktyką. Oni zaczynają to wszystko rozumieć. Widać, że mają chęci. Na obozie pracowali ciężko, jak każdy zawodnik.

– Jak odnajdują się w drużynie?

PIOTR CELEBAN: – U nas nie ma podziału na starych i młodych. Wiadomo, nowi zawodnicy zawsze noszą sprzęt. Ja sam też kiedyś nosiłem, to jest normalne. Słuchają tego, co się do nich mówi. Przede wszystkim mają pokorę. Wiedzą, po co i do jakiego klubu przyszli. I tylko od nich zależy, na ile z tego skorzystają, bo nikt nie dostanie miejsca w składzie bez ciężkiej pracy.

– Czyli to tylko i wyłącznie zdrowa rywalizacja?

PIOTR CELEBAN: – Dokładnie. Tylko jeżeli czujesz na plecach oddech partnera, sam możesz iść do przodu. Nie chodzi tutaj tylko o piłkę nożną, ale w o życie w ogóle. Ktoś stoi nad Tobą, czeka na Twoje miejsce, więc musisz się wykazać i dać z siebie wszystko.

– Również w przypadku obrony?

PIOTR CELEBAN: – Tak. Gramy, trenujemy, każdy każdego wspiera. Nieważne, kto zagra, ważne jest, żeby wygrywał Śląsk Wrocław. Zawodnik ma dać jak najwięcej zespołowi. Jeśli chodzi o to, kto wybiegnie w pierwszym meczu, to do tego czasu mamy jeszcze dwa tygodnie przygotowań.

– Trener Pawłowski rotuje nie tylko składem, ale również ustawieniem. Trenujecie różne warianty?

PIOTR CELEBAN: – Ćwiczymy tak, żeby każdy mógł się odnaleźć na danej pozycji. Podczas meczu bywa różnie. Czasami czerwona kartka może spowodować, że jeden zawodnik zostanie przesunięty na obronę, a inny na środek boiska do pomocy. Potrzebujemy zawodników, którzy będą uniwersalni i odnajdą się w takiej sytuacji.

– Założeniem na ligę jest pierwsza ósemka?

PIOTR CELEBAN: – Musi być. Trzy lata walczyłem o utrzymanie, mam już dosyć. Teraz trzeba powalczyć o pierwszą ósemkę, a co będzie później to się okaże. Wiem, że obóz był dobry pod względem naszego przygotowania. Będziemy na pewno dwa razy lepiej wyglądać niż wyglądaliśmy wcześniej. Tak więc spokojnie czekam na ligę.

 

Śląsk Wrocław w pierwszym meczu sezonu 2018/2019 podejmie drużynę Cracovii (21 lipca). W piątek 13 lipca odbędzie się oficjalna prezentacja zespołu. Kibice dowiedzą się także, w jakich koszulkach będzie występować ich zespół.

 


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Krystyna Pączkowska / WKS Śląsk Wrocław