Przed nami kolejna okazja do spotkania z Andrzejem Pągowskim we Wrocławiu. Tym razem pojawi się on w stolicy Dolnego Śląska na wernisażu wystawy swoich plakatów filmowych, tworzących swoisty „Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego”. Spotkanie z artystą zorganizowane zostanie
w ramach 18. Festiwalu Nowe Horyzonty.

Już 28 lipca fani twórczości Andrzeja Pągowskiego będą mieli okazje spotkać go osobiście na wernisażu wystawy plakatów filmowych jego autorstwa. Na wystawie zgromadzono ok 100 plakatów, od ABBY do Życia wewnętrznego. Niektóre kultowe, inne mniej znane, wszystkie na miarę wielkiego plakacisty.

Spotkanie z Pągowskim odbędzie się w Galerii Polskiego Plakatu, mieszczącej się przy ul. Św. Mikołaja we Wrocławiu. W godzinach 18.00 – 21.00 można będzie wysłuchać ciekawych, zabawnych i inspirujących opowieści Pągowskiego na temat jego dzieł i okoliczności ich powstania. Uczestników wydarzenia nie ominie szansa na uzyskania autografu od samego autora na plakacie wystawy czy w jego najnowszej książce „Być jak Pągowski” będącej owocem jego rozmowy z Dorotą Wellman.

Data tego przedsięwzięcia jest nieprzypadkowa. Wystawa eksponowana będzie w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, czyli w czasie, gdy we Wrocławiu odbywać się będzie wielkie święto filmowe – 18. MFF Nowe Horyzonty. Wystawa oraz wernisaż uświetnią festiwalowe obchody, jednak same w sobie stanowić będą nie lada atrakcję dla Wrocławian jak i licznie przybywających w tym czasie do miasta turystów.

Andrzej Pągowski to bezsprzecznie jeden z największych mistrzów polskiego plakatu a jego prace na zawsze zrosły się z filmami m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego. Trafiły też do kolekcji m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W swoim oszałamiającym dorobku zgromadził ok 1400 plakatów, w tym około 600 filmowych, spośród których około 200 dotyczy filmów polskich. Nie jest to jednak zamknięta statystyka, ponieważ Pągowski nadal tworzy i nie myśli o emeryturze. Ostatnio tworzył plakaty dla filmów Powidoki, Pokot czy Kamerdyner i 7 uczuć.

W zeszłym roku Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości, którą chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Obecnie pracuje nad plakatami do filmu Wojciecha Smarzowskiego i ma nadzieję, że w tym roku ich liczba nie będzie mniejsza.

Plakaty filmowe są ważną częścią twórczości Pągowskiego. Sam twierdzi, że woli plakaty filmowe od teatralnych bo są dla niego „łatwe” w tworzeniu. Film traktuje jako medium podpowiadacza, a podczas tworzenia lubi współpracować z reżyserem. To gwarantuje najlepsze efekty i ogromne rzesze miłośników, do których należy sam Krzysztof Kieślowski czy Marek Koterski.

Do najbardziej znanych i lubianych należą m. in. plakaty do filmu Miś, Abba, Bal, Człowiek z żelaza. Sam artysta twierdzi jednak, że nie ma swojego ulubionego.

Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski. – Jest jednak jeden plakat, który jest dla mnie szczególnie ważny przez wzgląd na emocje jakie towarzyszyły mi w trakcie jego tworzenia, który jest spójny z moją dewizą życiową. To plakat Przypadek – dodaje.

 


Wernisaż wystawy „Andrzej Pągowski.
Plakaty filmowe od Abby do Życia wewnętrznego”

Data: 28 lipca godz. 18.00 – 21.00
Miejsce: Galeria Plakatu, ul. Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław


Wystawa „Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego”

Termin: 26.07 – 11.08
Miejsce: Galeria Polskiego Plakatu, ul. Św. Mikołaja 54/55, 50-127 Wrocław
Wstęp bezpłatny,
od wtorku do piątku w godzinach 12:00 do 18:00
oraz w soboty w godzinach 12:00 do 16:00


O GALERIA

Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu to miejsce uzależnione.
Naszym nałogiem jest plakat. Plakat Polski w szczególności.
Od wielu lat kolekcjonujemy plakaty.
Od kilkunastu lat pokazujemy plakaty.
Od 10 lat wydajemy plakaty.
Na zawsze kochamy plakaty.
Idziemy w innym kierunku niż świat. Standardem jest dzisiaj likwidowanie tego co prawdziwe, namacalne i żywe.
W miejsce galerii, księgarni i antykwariatów powstają ich wirtualne fantomy.
My zrobiliśmy inaczej. Od 1998 istniejemy w internecie. W 2012 roku wirtualny fantom galerii wzbogaciliśmy o namacalną, pachnącą papierem Galerię Plakatu. Wielką frajdę i wiele radości sprawiają nam reakcje naszych gości. Dzięki nim wiemy, że to robimy ma sens. Wiemy, że warto robić to, co się kocha.

 


BIOGRAM: Andrzej Pągowski

Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.

W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro

Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. 

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Autorskie reprinty plakatów dostępne w Andrzej Pągowski Art. Gallery powstają z wykorzystaniem barwników najwyższej jakości, na papierze o podwyższonych walorach artystycznych. Ich podstawą są skany oryginalnych prac. W odróżnieniu od na ogół wyblakłych pierwodruków z minionych lat, mają oryginalną, intensywną kolorystykę. Dzięki temu są bardzo dekoracyjne i stanowią interesujący element wystroju wnętrz.

Na życzenie odbiorcy reprint może mieć własnoręczną sygnaturę twórcy. Może to przedłużyć czas realizacji zlecenia.

 


Autorka: Agnieszka Pająk