„Niezwyciężeni” – animacja przedstawiającą walkę Polaków o wolność od momentu wybuchu II wojny światowej aż po upadek komunizmu w 1989 roku to kapitalna produkcja należącego do Platige Image – FishLadder i Juice  – pisze Patryk Wolny. 

Narrator, Mirosław Zbrojewicz, pełnym emocji głosem prowadzi widza przez kluczowe momenty 50-letniej walki Polaków o wolność, ukazując braterstwo, waleczność, ale i ból, który, podobnie jak heroiczne czyny bohaterów, nieodwracalnie zapisały się na kartach historii. „Niezwyciężeni” to nie tylko znakomicie zrealizowana animacja, która powstawała ponad rok, to także opowieść, która przypomina i uczy, ma za zadanie popularyzować historię Polski w świecie.  

Film obecnie dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz rosyjskiej. Po obejrzeniu animacji widzowie zostają skierowani na specjalnie przygotowaną stronę internetową, która pozwoli im pogłębić prezentowaną w filmie wiedzę historyczną i poznać losy prawdziwych bohaterów, a tych w filmie nie brakuje. „Niezwyciężeni” odsyłają widza niejednokrotnie do historycznych postaci jak rtm. Witold PileckiIrena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy: gen. Stanisław MaczekJan Karski czy Marian Rejewski. 

– Tym filmem chcielibyśmy rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939–1989. Mam takie odczucie, że „Niezwyciężonymi” wróciliśmy do perspektywy, jaką mieli żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa, czyli bezkompromisowej walki o wolność kraju – mówi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. – Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny – dodaje. 

Prace nad animacją trwały przez ponad rok, a całość, pomimo że trwa 4:20 minuty, kosztowała twórców wiele pracy i wysiłku. Reżyser Michał Misiński ze studia Juice wspomina, że długo szukali odpowiedniego stylu plastycznego, po czym dodaje: 

– Z jednej strony miał on nieść silne emocje, z drugiej dawać pole do zbudowania niedosłowności i poetyckiego nastroju. Malarska konwencja pozwoliła zbudować wymowne symbole, jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany czy scena rozmowy Karskiego z Rooseveltem.   

Zachęcam do poświęcenia kilku minut i zapoznania się z „Niezwyciężonymi”. Historię warto nie tylko znać, ale i nieustannie poznawać, a twórcy zachęcają nas do tego w iście spektakularny sposób. Jedno jest pewne, takich projektów nigdy za wiele i już czekam na kolejne historyczne majstersztyki.  


Autor: Patryk Wolny