8. Festiwal Reżyserii Filmowej, czyli największe w Polsce święto reżyserów. W tym roku odbędzie się w dniach 6-11 czerwca w Jeleniej Górze.

Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Wójcik, Patryk Vega, Waldemar Krzystek, Marcin Krzyształowicz, Jerzy Stuhr, Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb, Andrzek Krakowski i Jacek Lusiński – znakomici polscy reżyserzy przyjadą na tegoroczny Festiwal Reżyserii Filmowej. Ósma edycja wydarzenia po raz pierwszy odbędzie się w Jeleniej Górze. Podczas festiwalu publiczność obejrzy ponad 20 filmów – polskich i zagranicznych – a w wśród nich najnowsze produkcje i klasykę kina. Do tego organizatorzy przygotowali spotkania z twórcami filmów- również aktorami- m.in. Beatą Tyszkiewicz, Sonią Bohosiewicz, Arturem Żmijewskim i Januszem Chabiorem, znanym z głośnego filmu Patryka Vegi „Służby specjalne”.

– Jelenia Góra już jest w części miastem filmowym. FRF to obok Zoom festiwalu ( Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM- Zbliżenia) następny punkt, który pozwala byśmy byli bardziej atrakcyjni dla mieszkańców, ale i dla turystów odwiedzających miasto – mówił Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry podczas konferencji zapowiadającej czerwcową imprezę.

Przez siedem lat FRF był największym wydarzeniem kulturalnym 60 tysięcznej Świdnicy. Cieszył się uznaniem publiczności, która tłumnie odwiedzała kinowe sale i uczestniczyła w spotkaniach z artystami.

– Nie wiem czy nasza oferta spodoba się jeleniogórskiej widowni, mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Przygotowaliśmy aż 9 filmow konkursowych, dwa razy więcej niż zwykle. Mamy propozycję warsztatów reżyserskich dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a maluchów w przedszkolach odwiedzą nasi goście m.in. Grażyna Wolszczak, Sonia Bohosiewicz, Ania Samusionek i Jan Nowicki, którzy wspólnie z dzieciakami będą czytali bajki i wiersze – Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu nie kryje tremy przed nowa publicznoscią.- Bardzo mi zależy by mieszkańcy miasta pokochali festiwal, tym bardziej, że jest tu już świetny Zoom, znakomicie możemy się uzupelniać i wspólnie robic coś dla Jeleniej Góry.

Jedną z atrakcji festiwalu ma być wizyta Beaty Tyszkiewicz, która na deskach tutejszego teatru im. Norwida stawiała pierwsze kroki w zawodzie, a w samej Jeleniej Górze spędziła kilka lat. Aktorka przyjedzie do miasta 5 czerwca, dzień później spotka się z widzami w Jeleniogórskim Centrum Kultury, a podczas uroczystej gali otwierającej FRF, odbierze Kryształowego Dzika – nagrodę przyznawaną przez reżyserów aktorom, z którymi znakomicie współpracuje się na planie filmowym. Dla Beaty Tyszkiewicz będzie to podróż sentymentalna i – jak przekazała przez organizatorów- niezwykle miły powrót do miasta po latach.

8. Festiwal Reżyserii Filmowej potrwa w Jeleniej Górze sześć dni. W JCK przy ul. Bankowej pokazanych zostanie ponad 20 filmów, tutaj też odbędą się spotkania z aktorami i reżyserami. Wstęp na projekcje i spotkania będzie bezpłatny. Na uroczyste gale rozpoczynające i kończące festiwal organizatorzy zapraszają do teatru im. Norwida (bilety w cenie 15 zł), a na wydarzenia towarzyszące – koncert Jana Nowickiego i przedstawienie Anny Samusionek – do Zdrojowego Teatru Animacji ( bilety w cenie 10 zł). Bilety będą dostępne od soboty 23 maja.

Budżet 8. Festiwalu Reżyserii Filmowej wynosi 300 tys. zł, z czego połowa pochodzi od sponsorów, a połowa z kasy Jeleniej Góry.

– Ciężko jest mówić o kulturze, że pieniądze się zwrócą. Na pewno to nie jest wydatek nieuzasadniony, wręcz przeciwnie. Cieszymy się, że festiwal do nas trafił. Chcemy zachęcić mieszkańców do uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta i otworzyć się na turystów. W tym roku się testujemy, ale wierzę, że festiwal pozostanie z nami na dłużej – mówił podczas konferencji wiceprezydent Łużniak.

Od przyszłego roku wydarzenie ma mieć charakter międzynarodowy. Dlatego swoim mecenatem festiwal objął minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który odwiedzi Jelenią Górę w dniach 6-11 czerwca.

***

Jurorzy i nominacje do Złotych Dzików.

Co roku podczas festiwalu odbywa się konkurs, w którym wyłonieni przez jurorów reżyserzy walczą o statuetkę Złotego Dzika dla najlepszego twórcy obrazu 2014/1015 roku. Wśród laureatów Złotych Dzików znajdują się m.in. : Paweł Pawlikowski ( Ida 2014 r.), Marcin Krzyształowicz ( Obława 2013 r.) czy Jerzy Skolimowski ( Cztery noce z Anną 2009 r.).

Twórcami nominowanymi do Grand Prix 8. FRF – Złotego Dzika – są:
• Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb „Małe stłuczki”
• Łukasz Palkowski „Bogowie”
• Marcin Krzyształowicz „Pani z przedszkola”
• Jacek Lusiński „Carte Blanche”
• Waldemar Krzystek „Fotograf”
• Jan Jakub Kolski „Serce, serduszko”
• Patryk Vega „Służby specjalne”
• Krzysztof Zanussi „Obce ciało”
• Jerzy Stuhr „Obywatel”

Jurorami tegorocznego Festiwalu Reżyserii Filmowej, którzy wyłonią najlepszego reżysera 2014/2015 roku 8.FRF są: Janusz Majewski, Wojciech Wójcik i Andrzej Krakowski.

afisz program

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Antone – Latający cyrk” [POSŁUCHAJ]
Następny artykułZ kulturą do zwierząt vol. 7
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.