Wrocławskie ZOO, czyli spotkanie z naturą w środku miasta

mat. promocyjny

Wymarsz spod bramy
Trasę można zacząć wejściem A (Brama Główna) lub wejściem B (Brama Japońska – czynna od 1 kwietnia do 30 września). Po zakończeniu zwiedzania ogród można opuścić Bramą Główną, bramą portierni (po zamknięciu kas) lub Bramą Japońską od strony Odry. Kiedy decydujemy się na Wejście B, warto rozważyć zakup biletu na rejsy statkiem po Odrze, gdyż od strony Bramy Japońskiej znajduje się przystań ZOO. Pozwoli to uniknąć kolejek do kas przy Bramie Głównej i zorganizować wspaniałą wycieczkę.

Poznajcie króla zwierząt
„Trasa rodzinna” jest doskonałą propozycją dla osób przychodzących z dziećmi, gdyż uwzględnia, obok ciekawych zwierząt, także place zabaw, toalety z przewijakami oraz gastronomię.Po przekroczeniu bramy głównej roztacza się widok na wybieg z mieszkańcami sawanny – żyrafami, zebrami i strusiami afrykańskimi. W pobliżu kas znajduje się też toaleta z przewijakami dla niemowlaków oraz wypożyczalnia wózków. Kierując się w lewo dojdziesz do stada lwów angolskich, któremu przewodzi samiec Hektor. W tej części ogrodu miłym miejscem na odpoczynek może być „Karczma u Lwa”, gdzie część ściany stanowi szyba, przez którą można swobodnie podziwiać te majestatyczne zwierzęta. Niedaleko znajduje się Pawilon Sahary czyli „żyjącej pustyni”. Ciepłe pomieszczenia w pawilonie dla oryksów szablorogich oraz uroczych fenków łączą się z wybiegami zewnętrznymi, na których spacerują „okręty pustyni”, czyli wielbłądy jednogarbne i osły domowe. Oprócz ssaków prezentowane są tam także pustynne gady i bezkręgowce.

Mieszkańcy afrykańskiej wyspy
Kolejnym punktem na trasie, którego nie należy ominąć, jest tematyczny Pawilon Madagaskaru. W drodze do niego czas umili widok przedstawicieli zwierząt kopytnych zamieszkujących Afrykę oraz Azję, a także malowanych psów Afryki – likaonów. Pawilon Madagaskaru to obiekt tematyczny, tzn. taki, który reprezentuje różne gatunki fauny i flory Czerwonej Wyspy. Czekają tam endemiczne, czyli występujące tylko na Madagaskarze, lemury, w tym najmniejsze naczelne – lemury myszate, żaby pomidorowe, fruwające nad głowami nietoperze oraz tzw. wybieg przejściowy, na którym na wyciągnięcie ręki skaczą lemury wari rude. Za Madagaskarem, obok wybiegu dla żubrów można skorzystać z toalety i przewijaków. Po zabawie w Parku Linowym (dodatkowo płatnym) i odpoczynku w Restauracji Letniej powracamy na trasę zwiedzania.

Z wizytą w zagrodzie
Mijając piękne i tajemnicze ssaki drapieżne – rysie (największe koty europejskie), które co roku odchowują młode, docieramy do sąsiadującego z nimi Czaplińca, gdzie swoją siedzibą ma różnorodne ptactwo, a stamtąd już krok do kolejnych przedstawicieli rodziny kotów – serwali. I tak dojdziesz do kolejnego Placu Zabaw, obok którego znajdują się punkty gastronomiczce. Wspaniałąatrakcją dla całej rodziny będzie znajdujący się nieopodal Dzieciniec Zwierzęcy oraz Ranczo. Spotkasz tam zwierzęta użytkowetakie jak świnie, kozy, konie, osły, króliki i owce. Co ważniejsze zwierzęta te można karmić specjalnym granulatem zakupionymw automatach. W bliskim sąsiedztwie w pawilonie krokodyli mieszkają wiewiórki trójbarwne, surykatki oraz mrówniki.

Na małpiej arenie

Podążając dalej mijasz kapibary i lamy, przechodzisz przez główną alejkę i docierasz do wybiegu mundżaków chińskich orazpandy małej. I tym sposobem wkraczasz na starą, przedwojenną część ZOO, gdzie wita fauna australijska: walabiebenettai kapodzioby. Dalej kieruj się w stronę basenu dla kotików afrykańskich i dowiedz się, czym różnią się od fok. Obok swoje wybiegimają niedźwiedzie brunatne i himalajskie, wilki, a na końcu tygrysy sumatrzańskie – jedne z najbardziej zagrożonych wyginięciemkotów na świecie. Te piękne zwierzęta można podziwiać przez duże przeszklone ściany. Nieopodal znajdują się też toalety orazprzewijaki dla niemowląt. Następnie, mijając kangura rudego, docieramy do pawilonu Małpiarni, w której oprócz małp,mieszkają też pancerniki i leniwiec. Trudno też pominąć wybieg pawianów masajskich, których głośne nawoływania i żywiołowytemperament są atrakcją naszego ogrodu. Nieopodal znajduje się Słoniarnia, gdzie mieszkają trzy samice słonia indyjskiego,hipopotamy: nilowy i karłowaty oraz tapiry.

Małpy, małpiatki, lemury
Kolejną na trasie zwiedzania jest Pagoda dla gibbonów białorękich oraz Pawilon Małp Człekokształtnych. Warto tam zajrzeći dowiedzieć się co jedzą szympansy i czy mają talent malarski. Kolejnym punktem, którego nie można przegapić jest wybieglemurów katta i wari czarno-białych. To endemiczne małpiatki rodem z Madagaskaru, które można podziwiać w trakciepokazowych karmień. W sąsiedztwie znajduje się Akwarium, posiadające wyjątkowe ekspozycje rafy koralowej, a także wieleciekawych organizmów słodkowodnych.

Od jaszczurek do motylków
Na zakończenie czeka nas wizyta w budynku Terrarium, wyróżniającym się bogatą ekspozycją gadów, płazów i bezkręgowców,a także wyjątkowym miejscem – Motylarnią. Warto zaplanować więcej czasu na jego dokładne obejrzenie. W środku Terrariummożna skorzystać z toalet, przewijaków i automatów z zimnymi i gorącymi napojami.

Nowość: w kwietniu 2011 uruchomiono nowy obiekt – Ranczo Koniowatych. Zamieszkały w nim kuce szetlandzkie, konie rasy Haflinger oraz osły Poitou. Oprócz zwiedzania atrakcją dla dzieci będą przejażdżki na kucach pod okiem instruktora.

Życzymy miłego pobytu we wrocławskim ZOO.

Przydatne informacje:

Czas trwania trasy: 4 – 5 h

Dojazd: BUS: 145, 146, E; tramwaj: 1, 2, 4, 10

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBrave Kids
Następny artykułHarmonogram pokazów fontanny multimedialnej
Pedagożka, dziennikarka, reżyserka. Miłośniczka literatury. Kocha rodzinę, teatr i podróże. Unika złej energii i złych ludzi. Wierzy w przeznaczenie.