Bolesławieckie Święto Ceramiki od lat przyciąga wielu turystów. Partner tego wydarzenia, Koleje Dolnośląskie, postanowił przygotować wyjątkowy przejazd na to święto. Specjalny pociąg odjedzie z Dworca Głównego 18 sierpnia o godzinie 9:00 i zawiezie podróżnych do Bolesławca.

„Ceramiczny Express” ruszy punktualnie o godzinie 9:00 ze stacji Wrocław Główny i będzie zatrzymywał się na stacjach: Wrocław Muchobór, Nowy Dwór, Żerniki, Leśnica oraz w Legnicy. Przyjazd do stacji Bolesławiec planowany jest na godzinę 10:08, a powrót z Bolesławca do Wrocławia na godzinę 18:40. Przejazd jest bezpłatny.

– Jest to kolejna inicjatywa i Zarządu Województwa i Kolei Dolnośląskich, wspierająca to, co jest wyjątkowe na Dolnym Śląsku. Bolesławieckie Święto Ceramiki to jedna z największych imprez w regionie. Ściąga ona turystów nie tylko z Dolnego Śląska i Polski, ale przyjeżdżają tu także ludzie z całego świata. Chcemy to pokazać, dlatego też w sobotę każdy, kto będzie chciał uczestniczyć w tym święcie, ma darmowy przejazd do Bolesławca i powrót do Wrocławia – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Bolesławieckie Święto Ceramiki trwa od 15 do 19 sierpnia i obchodzone jest już po raz 24. Święto jest wyrazem uznania dla bolesławieckiej tradycji ceramicznej. Podczas wydarzenia organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele atrakcji, między innymi wystawę rzeźb ceramicznych czy możliwość toczenia na kołach garncarskich. Koleje Dolnośląskie, jako partner wydarzenia, postanowiło ułatwić turystom podróż i przygotować przejazd specjalny, w którym również nie zabraknie atrakcji.

Koleje Dolnośląskie są spółką, która chce towarzyszyć Dolnoślązakom każdego dnia, również podczas ich wypoczynku. Dlatego powstała inicjatywa, aby spróbować przybliżyć mieszkańcom Wrocławia piękną ziemię bolesławiecką – mówi Cezary Pacamaj, Wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich. – Co ważne, podczas tego przejazdu, w pociągu będziemy organizować zbiórkę na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „KLEKUSIOWO” w Tomaszowie Bolesławieckim. Podczas przejazdu będzie się również można dowiedzieć czegoś o Bolesławcu i o jego ceramice. Dla podróżnych mamy zaplanowanych kilka niespodzianek.

Jedną z takich atrakcji będzie obecność w pociągu pań z Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego. Urozmaicą one podróż malując chętne osoby unikatowymi stemplami, służącymi do ozdabiania ceramiki bolesławieckiej.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch