Wyobraźmy sobie: nocny ekspres zatrzymuje się na stacji, przez głośniki ktoś zakomunikował o konieczności przesiadki, a kiedy część pasażerów wysiadła, pociąg odjechał.

Na stacji – jak się nazywa ta miejscowość? – nie można się niczego dowiedzieć, można jedynie w poczekalni, jedynym przyzwoitym, ciepłym miejscu – doczekać dnia.

Dezorientacja, zmęczenie i stres tworzą (mogą tworzyć) mikrospołeczność. Noc poddaje (może poddać) tę mikrospołeczność osobliwej wiwisekcji. Ona sama na moment może się stać przenikliwym zdjęciem rentgenowskim czegoś znacznie szerszego, można by rzec buńczucznie: „naszego uniwersum”.

Spróbujmy dać aktorom pierwszy ruch, niech wniosą w tę przestrzeń swoje wyobrażenia, sprawy, pragnienia, zawarte w szkicu, embrionie postaci. Później może wkroczyć (dramato-) pisarz i hodować sytuacje; i tak może wędrować i rozwijać się w zmieniającym się gruncie powstająca materia… (Krystian Lupa)

Krystian Lupa i Dorota Masłowska / fot. Teatr Polski we Wrocławiu

 

Krystian Lupa + kreacja zbiorowa

POCZEKALNIA.0
współpraca literacka – Dorota Masłowska

reżyseria i scenografia – Krystian Lupa
kostiumy – Piotr Skiba

OBSADA:

– Sylwia Boroń (gościnnie)
– Krzesisława Dubielówna
– Anna Ilczuk
– Dagmara Mrowiec
– Halina Rasiakówna
– Ewa Skibińska
– Marta Zięba
– Marcin Czarnik
– Mirosław Haniszewski
– Rafał Kronenberger
– Marcin Pempuś
– Adam Szczyszczaj
– Wojciech Ziemiański

asystent reżysera – Adam Szczyszczaj
koordynator projektu – Hanna Frankowska-Jakubiel
inspicjent – Ewa Wilk
sufler – Magdalena Kabata

 

PRAPREMIERA ŚWIATOWA – 8 września 2011,
Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim,
w ramach Europejskiego Kongresu Kultury 2011 we Wrocławiu

koprodukcja z Narodowym Instytutem Audiowizualnym

Spektakl będzie pokazany we wrześniu 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury 2011 we Wrocławiu w ramach projektu Trickster 2011.

 

Krystian Lupa, rocznik 1943, jeden z najważniejszych polskich reżyserów, swoją pozycję zbudował interpretacjami wielkiej prozy europejskiej – austriackiej (Thomas Bernhard, Robert Musil) i rosyjskiej (Fiodor Dostojewski), a ostatnio tworzył autorskie przedstawienia-wiwisekcje o ikonicznych postaciach amerykańskiej popkultury (Marilyn Monroe, Andy Warhol). Dorota Masłowska, rocznik 1983, jest pisarką-ikoną pokolenia współczesnych 20. i 30. latków (autorką powieści: „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Paw królowej” i dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Między nami dobrze jest”).

Głęboko osadzona w rodzimych realiach Masłowska obserwuje polską byle jaką rzeczywistość podwórek z wyczuciem świetnego socjologa, po to by opisać ją plastycznym, stylizowany językiem – ostro, bez lukru i sentymentów. Lupa zaś to mędrzec, filozof, mistrz, który dla opisu świata woli posługiwać się gęstą symboliką, psychoanalizą i snami.

Krystian Lupa jest autorem tekstu, reżyserem i scenografem „Poczekalni”, Dorota Masłowska podjęła się współpracy literackiej.

 

ZOBACZ TRAILER SPEKTAKLU >>>

 

(culturecongress.eu)