Już w ten piątek, 23 października, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę filmu „Sól ziemi” – powstałej we współpracy Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado przepięknej opowieści o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado.

Legendarny fotograf Sebastião Salgado podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował świat w okresie przełomowych zmian, będąc tym samym świadkiem dramatycznych wydarzeń: konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał wprost do jądra ciemności ludzkości. Film pokazuje życie Sebastião Salgado, jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie, a także emocjonalną i psychologiczną przemianę, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w odnowę lasów tropikalnych wraz z żoną Lélią. Poznajemy Salgado z dwóch perspektywjego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który sam jest również fotografem. Wątki osobiste doskonale uzupełnia obiektywne spojrzenie Wendersa, co sprawia, że film jest nie tylko filmową ucztą dla oka, ale również pasjonującym i wielowątkowym portretem ikony współczesnej fotografii.

Zapraszamy publiczność, by w kinowej sali została i po napisach końcowych – po premierowym pokazie „Soli ziemi” rozpoczniemy rozmowę na temat filmu, jego bohatera i twórców, a także podejmowanych na ekranie tematów. Gośćmi wrocławskiej premiery dokumentu Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado będą: Magda Podsiadły, Krzysztof Kasior i Błażej Hrapkowicz. Magda Podsiadły to dziennikarka i podróżniczka, zajmująca się również fotografią reportażowa – ma na koncie kilkanaście wystaw poświęconych współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki. Również reżyser filmowy Krzysztof Kasior przez wiele lat związany był fotografią; na koncie etiudy fabularne („…Bo jesteś”) i dokumentalne („Czwarty człowiek”), w których zapuszczał się w obszary biedy i wykluczenia. Ostatni z panelistów, Błażej Hrapkowicz, jest krytykiem filmowym I kulturoznawcą, który publikował m.in. w Kinie, Filmie oraz na portalach Dwutygodnik i Filmweb. Rozmowę z nimi poprowadzi Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

Na wrocławską premierę filmu „Sól ziemi” w reżyserii Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado zapraszamy 23 października o godzinie 20:00 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Bilety do nabycia w kasie kina w cenach 20 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozpoczyna się 6. American Film Festival we Wrocławiu
Następny artykułSPORTOWY RAPORT #75 (20.10.2015)
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.