Pięć premier, trzy nowe płyty z piosenkami ze spektakli, otwarcie nowej sceny, przeszło 140 tysięcy gości w naszym teatrze, w tym niemal 100 tysięcy na naszych repertuarowych spektaklach i koncertach, widownie wypełnione w ponad 94%: oto bilans sezonu 2016/17 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

To czwarty sezon po przebudowie, czternasty pod nazwą „Teatr Muzyczny Capitol”, sześćdziesiąty drugi – teatru muzycznego we Wrocławiu, osiemdziesiąty ósmy od daty otwarcia budynku, w którym działamy.

Można by tak jeszcze długo wyliczać, bo historia naszej instytucji jest złożona i zawiła. Jak historia Wrocławia –  o jego powojennych losach opowiada musical „Liżę twoje serce” w reż. Agnieszki Glińskiej, którym otworzyliśmy mijający sezon. Zagraliśmy go na Dużej Scenie 31 razy, obejrzało go prawie 21 tysięcy widzów.

Tegoroczne premiery na Scenie Ciśnień to „Wrażliwość na olśnienie w normie” – autorski koncert naszego dyrektora, Konrada Imieli, nominowany ostatnio do nagrody Emocje, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura; „Nasza mama czarodziejka” – musicalowa wersja znanych opowieści Joanny Papuzińskiej dla dzieci; „Balladyna” – nowe, intrygujące odczytanie przez reżyserkę Agnieszkę Olsten romantycznego tekstu, spektakl, który bierze udział w konkursie „Klasyka żywa”.

Otworzyliśmy też nową Scenę Restauracja w podziemiach Capitolu. Prapremierowa realizacja Przemka Wojcieszka, „Strefa”, która zainaugurowała działalność Restauracji, opowiada o niewolniczej pracy w wałbrzyskiej fabryce Toyoty.

Wiele rzeczy działo się też w Capitolu poza scenami: Czytanie na Dywanie, lekcje teatralne, zajęcia jogi, potańcówki, spotkania i dyskusje na Podwórku

W lipcu teatr będzie nieczynny, wracamy 1 sierpnia i zapraszamy na wakacyjne wydarzenia na naszym Podwórku: we wtorki Czytanie na Dywanie, w środy – zajęcia jogi, w soboty – potańcówki z muzyką na żywo, w niedziele – zwiedzanie teatru dla gości indywidualnych.

Sierpień oznacza także drugi etap prób do „Makbeta” w reż. Agaty Dudy-Gracz – na premierę tego spektaklu zapraszamy 13 października; bilety będzie można kupić od 1 sierpnia.

W nowym sezonie powróci „Frankenstein” w reż. Wojciecha Kościelniaka – wznowienie spektaklu, który miał premierę w listopadzie 2012 podczas przebudowy teatru, planowane jest na pierwszą połowę 2018 roku.

Teatr będzie także kontynuował współpracę z Przemysławem Wojcieszkiem, jego farsa będzie wystawiona na Scenie Restauracja w II połowie listopada 2017.

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 16-25 marca 2018. Na scenach Capitolu będzie także można obejrzeć spektakle 38. PPA – „Kilka sposobów na to, jak schudnąć i pozostać szczęśliwym, czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść” z udziałem Artura Caturiana (laureata poprzedniej edycji) i Patryka Szwichtenberga w reż. Kuby Skrzywanka oraz „Trololo – przesłania najjaśniejsze” Małgorzaty Wojciechowskiej i Macieja Zakrzewskiego, spektakl nagrodzony Tukanem Off.

 


Autor: Joanna Kiszkis
Zdjęcie: Marcin Wegner / Teatr Muzyczny Capitol