Chcesz porozmawiać o nauce w przystępny sposób? Pragniesz dowiedzieć się, z czym na co dzień zmagają się naukowcy zamknięci w swoich laboratoriach i jakie wyzwania stawia przed nimi dzisiejsza nauka? A może interesujesz się historią Wrocławia, fotografią i lubisz odkrywać miejsca na co dzień niedostępne dla wszystkich?

Dla wszystkich ciekawych świata nauki, niezwykłych tematów z obszaru nano- i biotechnologii oraz pasjonatów fotografowania i naszego miasta Wrocławia zapraszamy w dniu 9 maja br. do udziału w Dniu Otwartym Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który w tym roku organizowany jest pod hasłem „Laboratorium innowacji”.

Zeszłoroczne spotkanie w Kampusie Pracze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przyszło do nas prawie 2 tys. osób, które mogły zobaczyć przede wszystkim nasze pierwsze laboratoria oraz posłuchać krótkich wykładów na temat prowadzonych przez nas projektów badawczych – przypomina Klaudia Piątek, rzecznik prasowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – W tym roku przygotowaliśmy dla mieszkańców Wrocławia równie ciekawe atrakcje. Na początek wystartujemy z otwartą dla wszystkich debatą pn. „Pojedynek Mistrzów”, podczas której „postawimy naszych naukowców w ogniu pytań”, aby zgłębić świat nauki oraz spojrzeć na nich przez pryzmat walki z materią naukową, czasem i ludzkimi ograniczeniami. A „na deser” zaprosimy wszystkich na instameet, który przygotowujemy wspólnie z grupą Wroclovers w ramach nowego projektu „EXPLORE WROCŁAW by Wroclovers”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczestników masę niespodzianek i oczywiście instagramowy konkurs.

Dzień Otwarty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ rozpocznie się o godz. 12.00 i będzie trwał do godz. 16.00. Oprócz debaty i fotograficznego spaceru, którego trasa przebiega m.in. przez miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających – nowe, niepokazywane jeszcze budynki laboratoryjne, dach rotundy w Humanitarium oraz zapomniany park – organizatorzy przygotowali atrakcje również w Ogrodach Doświadczeń. Humanitarium. W tym dniu będzie można zobaczyć suchy lód, zrobić ogromny plakat z farb twarożkowych oraz przygotować wielki wybuch piany.

Spotkania w Kampusie Pracze organizowane są w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia będą zadania naukowe, które Wrocławskie Centrum Badań EIT+ prowadzi w ramach projektów badawczych BioMed i NanoMat oraz laboratoria powstające w ramach projektu infrastrukturalnego DCMiB, ulokowane m.in. w zrewitalizowanych budynkach, powstałych na początku XX wiek.

 

Agenda Dnia Otwartego we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Godz. 12:00-13:15

Debata „Pojedynek Mistrzów”
Sala Konferencyjna, budynek 1 A, Kampus Pracze

Prelegenci:

 • Prof. Piotr Dzięgiel
 • Prof. Detlef Hommel
 • Prof. Sebastian Maćkowski
 • Prof. Krzysztof Marycz

Prowadzenie: Katarzyna Zachariasz

 

Godz. 13:30-16:00
Instameet Explore EIT+ / plener fotograficzny

Jeśli jesteś pasjonatem fotografowania to wydarzenie jest dla Ciebie! Weź aparat fotograficzny i przyjdź na teren Kampusu Pracze, gdzie będzie można zobaczyć i uwiecznić miejsca na co dzień niedostępne m.in. supernowoczesne przestrzenie laboratoriów badawczych. Będziesz miał niepowtarzalną okazję zrobienia pamiątkowego zdjęcia w oryginalnym wnętrzu, a także poznania fascynującego miejsca spotkania historii z nauką i innowacją.

 

Godz. 12:00 – 18.00
Humanitarium, specjalne pokazy i warsztaty

Pokazy

 • 12.00 – Wielki wybuch piany
 • 13.00 – Wielki twarożkowy plakat
 • 14.00 – Wielki wybuch piany
 • 15.00 – Pokazy z suchym lodem
 • 16.00 – Wystrzał rakiety

Warsztaty

 • 13:15, 15:15 – Glicerynowe stwory (zabieramy do domu)
 • 11:15, 12:15, 14:15 – Kostki kąpielowe (zabieramy do domu)
 • 16:15, 17:15 – Kolorowe kropelki

Cały dzień pokazy baniek mydlanych oraz warsztaty taneczne.