Wyrzucisz go drzwiami – wejdzie oknem. Nie inaczej jest z Polańskim, który po decyzji Akademii o jego wydaleniu z jej szeregów stara się tam wepchnąć z powrotem, a jeśli mu się nie uda, wytoczy proces Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Sytuacja staje się prawdziwie kuriozalna w momencie, w którym uświadomimy sobie, że główna linia obrony Polańskiego to fakt, że nie został poinformowany o decyzji Akademii i co ważne, nie mógł się bronić. A prawo do obrony, amerykańskie prawo… to Polański ma w głębokim poważaniu. Sam od wielu lat jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i, póki co, skutecznie udaje mu się uciec od odpowiedzialności.

Decyzji Akademii o wydaleniu Polańskiego z jej szeregów (pisaliśmy o niej tutaj) także stanowi nielada kuriozum, bowiem przez wiele lat nikomu nie przyszło do głowy, by reżysera potępić za jego zachowanie i czyny, których się rzekomo dopuścił (oskarżenie o seks z 13-latką). Dopiero po wielu latach wszyscy nagle się obudzili i rozpoczęto wiosenne porządki.

Ciekawe co się działo z etyką i moralnością Akademii, kiedy ta świadoma przestępstw popełnionych przez Polańskiego nagrodziła go w 2003 roku Oscarem za film „Pianista”, a jeszcze wcześniej, w roku 1981, zezwoliła na nominację za film „Tess”. Potrzeba było aż czterdziestu lat, żeby zauważyć, że Roman Polański już od roku 1978 traktowany jest w Stanach Zjednoczonych jako zbieg w związku z oskarżeniem o seks z 13-latką.

Reasumując, prawnik Polańskiego Harlanda Brauna wydał oświadczenie, w którym informuje w imieniu swojego klienta, że nie zamierzają poruszać kwestii zarzutów – powodu, na podstawie którego Akademia podjęła swą decyzję.

Braun wskazuje za to, że podjęta decyzja jest niezgodna z własnymi przepisami Akademii oraz prawem stanu Kalifornia. Polański nie został poinformowany, a tym samym nie mógł się bronić (bla, bla) w związku z czym decyzja powinna zostać anulowana, a jeśli nie, cóż, panowie pójdą na wojnę.


Autor: Patryk Wolny
Zdjęcie: Zff2012 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons