Największy i najstarszy ogólnopolski festiwal poświęcony literaturze i fantastyce po czterech latach ponownie powraca do Wrocławia, a wszystko w ramach ESK.

Pozostał niecały miesiąc, nim na dobre Wrocław zmieni się na kilka dni w stolicę polskiej literatury i fantastyki. Na ulicach będzie można spotkać piękne elfki jak i nieco mniej uroczych, lecz wciąż zachwycających orków. Stolica Europejskiej Kultury przemieni się w krainę wprost z baśni i mitów, o której na co dzień zwykliśmy czytać w opasłych tomiszczach, gdzie krasnoludy zwykły wychylać swe ciężkie kufle.

Wszyscy fani znakomitej literatury i pierwszorzędnej fantastyki powinni dobrze zapamiętać termin: 18-22 sierpnia 2016. Wtedy to kompleks Hali Stulecia przemieni się w barwne miejsce, które odkryje przed wami nowe oblicza kultury.

Fantastyczne światy

Największa impreza staje się jeszcze większa! Wszystko za sprawą Euroconu, najważniejszego europejskiego wydarzenia kulturalnego dla fanów fantastyki, podczas którego Wrocławska reprezentacja została zauważona i doceniona. Dzięki temu Wrocław zyskał miano jednego z przystanków Eurokonferencji. Oznacza to jeszcze więcej atrakcji oraz niesamowitych gości, do których zaliczyć można m. in.: Iana Watsona, Petera V. Bretta, Jacka Ketchuma, czy Edwarda Lee. Fani wschodniej literatury także nie będą mogli czuć się zawiedzeni, dzięki możliwości spotkania się reprezentantami Ukrainy: Vladimirem Arenewem, Sergiem Palstunem oraz Sergieyem Legezem.

Nie zabraknie także znanych nazwisk z Polski. W gronie zaproszonych osób znaleźli się tacy artyści jak: Maja Lidia Kossakowska, która została gościem honorowym tegorocznego Polconu, czy choćby: Eugeniusz Dębski, Jacek Inglot, Andrzej Ziemiański oraz zdobywca World Fantasy Award Andrzej Sapkowski. Liczba zaproszonych twórców sprawia, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Oprócz znakomitego grona pisarzy na Polconie spotkać będzie można także znane osobistości związane z komiksem, filmem, czy grami.

Wydarzenie wielkiej rangi

Jednak zaproszeni goście to nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się Polconem. Organizatorzy zapowiadają bloki programowe poświęcone filmowi, literaturze, komiksowi, grom planszowym jak i komputerowym, a nawet zagadnieniom naukowym, takim jak archeologia, psychologia czy fizyka. Natomiast prawdziwą wisienką na torcie z pewnością jest  prestiżowa nagroda literacka imienia Janusza A. Zajdla. Uczestnicy festiwalu będą mogli oddać swój głos w dwóch kategoriach: na opowiadanie oraz powieść.

Warto zauważyć, że organizatorzy wcale nie zamierzają ograniczać wydarzeń okołofestiwalowych do kompleksu Hali Stulecia. Podczas trwania Polconu atrakcje będzie można znaleźć w całym Wrocławiu. Należą do nich między innymi podróż po Wrocławiu z przewodnikiem utrzymana w klimatach fantastyki, rejsy po Odrze czy strefa Polconowa, która zostanie utworzona przy Placu Solnym.

Gdybym chciał wspomnieć choćby słowem o każdej z atrakcji, którą zaplanowali organizatorzy zabrakłoby miejsca. Jedynie delikatnie otarłem się o wierzchołek góry lodowej. Osobiście z niecierpliwością odliczam dni dzielące mnie od imprezy, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do wspólnego odkrywania tych fantastycznych światów!

Autor | Patryk Wolny